Povodom objavljivanja Prvog poziva za dostavljanje predloga projekata u okviru IPA III Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina, održana je svečana konferencija na kojoj se razgovaralo o projektima.
Prema rečima Elvire Habote, direktorke Direkcije za evropske integracije, Evropska unija je za prekograničnu saradnju dve zemlje do sada obezbedila preko 40 miliona evra. Ta sredstva omogućila su da preko 250 institucija i organizacija iz dve države zajednički imlementiraju preko 75 prekograničnih projekata u različitim oblastima.
Podsetila je na neke od realizovanih projekata, poput „Muzejske priče”, „Arheološli park na otvorenom „Stapark” i „Via Dinarika” i naglasila da je pored njihove finansijske vrednosti važan i segment koji se odnosi na unapređenje kvaliteta života građana Užica, veći stepen zaštite životne sredine, bolju komunalu infrastrukturu i bogatiju turističku ponudu.
Kako je istaknuto na svečanoj konferenciji, grad Užice je najuspešnija lokalna samouprava u povlačenju sredstava iz programa prekogranične saradnje.
Dr Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, rekla je da nakon što su veoma uspešno relizovali projekte rekonstrukcije ATD-a, izgradnje seoskog vrtića u Karanu, neolitskog naselja Stapark, izgradnje kišne kanalizacije u Krčagovu, zajedno sa partnerima iz Evropske unije krenuli su u realizaciju novih.
U toku su radovi na rekonstrukciji Vodene kule na Starom gradu i krova u Narodnom pozorištu Užice, gde se pravi i letnja scena na otvorenom i lift kojim se do nje dolazi, ali i ugradnja solarnih panela za zgradu pozorišta, budućeg Regionalnog trening centra za obrazovanje i Gradskog bazena Užice.
„Tu je i veoma važan projekat za građane grada Užica i opština Arilje, Kosjerić, Požega i Ivanjica, koji se odnosi na izgradnju regionalnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i koji je vredan više od 100 miliona evra”, naglasila je gradonačelnica Užica.
Pročitajte još:
- Prekogranična saradnja – Ključ zaštite vodnih resursa Srbije
- Saradnja Srbije i IFAD-a za napredak u poljoprivredi
- Saradnja Mađarske i Srbije u tretmanu otpadnih voda duž reke Tise – BEST WASTEWATER
Prema rečima Habote, ovaj program je čvrsto povezao dve zemlje i usmerio ka zajedničkom rešavanju izazova sa kojima se svakodnevno suočavamo. Podstakao je i obnovu privrednih, kulturnih i drugih veza, unapređenje partnerstava i izgradnju prijateljstava. I upravo je to cilj i srž prekogranične saradnje.
Ričard Maša Šef operacija Sektora II u delegaciji EU u Srbiji, podsetio je da podsticanje osećaja pripadnosti i zajedničkih ciljeva među različitim nacijama, promovisanje mira prospertiteta i pravde spadaju u ključne ciljeve EU.
„Dva ključna stuba novog programa prekogranične saradnje Srbija- BiH su najpre ulaganje u mlade, obrazovanje i veštine. Cilj nam je da osnažimo mlade i poboljšamo njihovo društveno i ekonomsko učešće. Drugim stubom, podsticanjem održivog turizma kulturnog i prirodnog nasleđa želimo da podržimo resurse za razvoj održivog turizma istovremeno stvarajući ekonomske mogućnosti za lokalne zajednice. Jačamo kapacitet loklanih i regionalnih vlasti da unaprede upravljanje usluge i donošenje odluka čineći intervencije efikasnijim u prekograničnom području. Pravi uspeh ovog programa nije u brojkama već u prilikama koje stvara za građane Srbije i BiH”, rekao je Maša.
Dodao je i da je reč o tome da poljoprivrednici pristupaju novim tržištima, preduzetnici se povezuju preko granic, studenti učestvuju u programu razmene, a porodice imaju koristi od poboljšanih usluga. Ovo oslikava evropski duh, jedinstvo u različitostima, saradnju umesto podela i zajendičku posvećenost u izgradnji bolje budućnosti za sve.
Mira Radenović Bojić, državna sekretarka u Ministarstvu za Evropske integracije, izrazila je zadovoljstvo programom i svim do sada postignutim rezultatima, koji su po njenim rečima, simbol partnerstva, solidarnosti, zajedničkog rada i vizije.
Kako je navela, posebno je značajno i to, što kroz ovaj program, možemo da podstaknemo razvoj turizma, očuvanje našeg bogatog kulturnog i prirodnog nasleđa. Do sada je sprovedeno 75 projekata vrednih 23 miliona evra što je impresivno, a psebno važno je da su to projekti koji su izuzetno dobro sprovedeni i dobro ocenjeni od strane Evropske unije.
Konferenciju je organizovalo Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije u saradnji sa Direkcijom za evropske integracije Saveta ministara Bosne i Hercegovine i Delegacijom EU u Srbiji.
Energetski portal