Do 2030. stara brojila zameniće se pametnim – kako će to uticati na račun za struju

Oko tri miliona starih brojila trebalo bi da bude zamenjeno pametnim do 2030. godine. Stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je za RTS da će na visinu računa i dalje najviše uticati potrošnja, jer i stara i nova brojila imaju istu funkciju, ali će ključan biti izbor tarife.

Prelazak na pametna brojila predstavlja revoluciju u očitavanju potrošnje struje. Stručnjak za energetiku Željko Marković navodi će sam proces biti digitalizovan i na obostrano zadovoljstvo.

„Zamena će donositi benefite i za elektrodistribuciju, ali i za građane. Komunikacija će se izvoditi između brojila i nadređenog centra, koji se nalazi u elektrodistribuciji i obavljaće se u realnom vremenu. Može se očitavati daljinski i niko ne mora da dolazi lično. Presek će se voditi gotovo iz sata u sat”, rekao je Marković.

Pametna infrastruktura omogućiće primenu dinamičkih tarifa, ali one u Srbiji još nisu dostupne.

„Tarifa je obično stvar izbora. Vi za sada možete da birate da li ćete biti u jednotarifno ili dvotarifnom sistemu, znači, da li ćete imati skuplju i jeftiniju struju, skuplju preko dana i jeftiniju preko noći, ili će vam uvek biti ista cena električne energije”, objasnio je Marković.

Pročitajte još:

Odabir tarife nalik paketu za mobilni broj

U Evropi postoji oko 600 različitih tarifa, od kojih su 17 odsto dinamičke. Njihova selekcija biće slična odabiru mobilnog operatora.

„Biraćete tafiru shodno svojim potrebama. Mi sada imamo jedino dvotarifno i jednotarifno brojilo, koju možete promeniti jednom godišnje. Na jednoj tarifi vam je cena električne energije ista u toku svih 24 časa, ali je ona nešto niža u odnosu na cenu električne energije u višoj tarifi. Ako vi nemate toliko potrošnje noću ili ne želite da koristite noćnu tarifu, vama se onda sigurno isplati da izaberete jednotarifno brojilo”, pojasnio je Marković.

Marković je naveo da će pametna brojila plaćati elektrodistibucija, a do sada je zamenjeno njih oko 500.000.

„Za sada nemamo infomacije o naprednim metodama, čeka se ostatak ugradnje. Za sada ona i dalje rade kao i stara brojila”, kazao je Marković.

U narednih šest godina očekuje se potpuna zamena pametnim brojilima i uvođenje dinamičkih tarifa.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti