Usvojene izmene novog Zakona o energetici, donele su nove propise, koji treba da doprinesu sigurnosti snabdevanja električnom energijom iz čistih izvora. A jedna od ključnih novina je uvođenje nuklearne energije. Novi Zakona o energetici ukida i moratorijum na gradnju nuklernih elektrana. Predsednik Saveza energtičara Nikola Rajaković navodi za RTS da se ukidanjem moratorijuma omogućava da se mirnodopska primena nuklearnih tehnologija u Srbiji dodatno razvija.
Skupština Srbije usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici koje, između ostalog, predviđaju i ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji.
Predsednik Saveza energetičara Nikola Rajaković ocenjuje da je to trebalo učiniti i ranije, jer su nuklearne tehnologije sada mnogo bezbednije nego pre.
„Ukidanjem moratorijuma omogućava se da se nuklearne tehnologije na bolji način prate, da se prati njihov razvoj u svetu. Omogućava se da se mirnodopska primena nuklearnih tehnologija u Srbiji dodatno razvija. Omogućava se dakle nešto što je i prirodno. Moratorijum je verovatno trebalo ukinuti i ranije. Sad je trenutak, posle 35 godina, stvarno izgleda kao da se istorija piše. Ovara se jedno novo poglavlje. Otvara se poglavlje intenzivnije, mirnodopske primene nuklearnih tehnologija u Srbiji. Što bi se reklo, ima se zeleno svetlo za to“, navodi Rajaković.
Pročitajte još:
- Čeka li Poljsku energetska prekretnica?
- Bugarska gradi nove blokove nuklearne elektrane „Kozloduj“
- Ministarstvo: U Srbiji ne postoji zakonski okvir za skladištenje nuklearnog otpada iz EU
Prema njegovim rečima, nuklearne elektrane danas definitivno predstavljaju jedan vrlo siguran izvor električne energije. Njihova glavna prednost je, sa aspekta elektroenergetskog sistema, što one tokom čitave godine daju konstantnu snagu u mreži.
„To je prednost koja je neuporediva sa drugim tipovima elektrana. S njima u tom pogledu mogu da se porede termoelektrane, gasne elektrane, ali obnovljivi izvori energije. To znači ovo o čemu mi razgovaramo u poslednje dve decenije. Oni imaju osobinu da imaju tu tzv. varijabilnu proizvodnju. To znači kad imate sunce, onda imate i proizvodnju kod solarnih elektrana. Kad ima dovoljno vetra, onda imate proizvodnju iz vetroelektrana. A nuklearke rade konstantno, i noću, i danju, tokom zime i leta. Samo da dodam, pored ovih pozitivnih strana nuklearnih tehnologija, one su veoma skupe“, navodi Rajaković.
Ukazuje da su objektivna konkurencija nuklearnim elektranama su obnovljivi izvori energije u zajednici sa vodonikom, sa vodoničnim tehnologijama.
„Ako to Srbija bude umela na pravi način da primeni, onda će oni biti energetski nezavisni“, kaže Rajaković.
Tekst u celosti pročitajte ovde.
Izvor: RTS