Nuklearke i vodonik kao budućnost Srbije – moratorijum ukinut, nove tehnologije na pomolu

Usvojene izmene novog Zakona o energetici, donele su nove propise, koji treba da doprinesu sigurnosti snabdevanja električnom energijom iz čistih izvora. A jedna od ključnih novina je uvođenje nuklearne energije. Novi Zakona o energetici ukida i moratorijum na gradnju nuklernih elektrana. Predsednik Saveza energtičara Nikola Rajaković navodi za RTS da se ukidanjem moratorijuma omogućava da se mirnodopska primena nuklearnih tehnologija u Srbiji dodatno razvija.

Skupština Srbije usvojila je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici koje, između ostalog, predviđaju i ukidanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji.

Predsednik Saveza energetičara Nikola Rajaković ocenjuje da je to trebalo učiniti i ranije, jer su nuklearne tehnologije sada mnogo bezbednije nego pre.

„Ukidanjem moratorijuma omogućava se da se nuklearne tehnologije na bolji način prate, da se prati njihov razvoj u svetu. Omogućava se da se mirnodopska primena nuklearnih tehnologija u Srbiji dodatno razvija. Omogućava se dakle nešto što je i prirodno. Moratorijum je verovatno trebalo ukinuti i ranije. Sad je trenutak, posle 35 godina, stvarno izgleda kao da se istorija piše. Ovara se jedno novo poglavlje. Otvara se poglavlje intenzivnije, mirnodopske primene nuklearnih tehnologija u Srbiji. Što bi se reklo, ima se zeleno svetlo za to“, navodi Rajaković.

Pročitajte još:

Prema njegovim rečima, nuklearne elektrane danas definitivno predstavljaju jedan vrlo siguran izvor električne energije. Njihova glavna prednost je, sa aspekta elektroenergetskog sistema, što one tokom čitave godine daju konstantnu snagu u mreži.

„To je prednost koja je neuporediva sa drugim tipovima elektrana. S njima u tom pogledu mogu da se porede termoelektrane, gasne elektrane, ali obnovljivi izvori energije. To znači ovo o čemu mi razgovaramo u poslednje dve decenije. Oni imaju osobinu da imaju tu tzv. varijabilnu proizvodnju. To znači kad imate sunce, onda imate i proizvodnju kod solarnih elektrana. Kad ima dovoljno vetra, onda imate proizvodnju iz vetroelektrana. A nuklearke rade konstantno, i noću, i danju, tokom zime i leta. Samo da dodam, pored ovih pozitivnih strana nuklearnih tehnologija, one su veoma skupe“, navodi Rajaković.

Ukazuje da su objektivna konkurencija nuklearnim elektranama su obnovljivi izvori energije u zajednici sa vodonikom, sa vodoničnim tehnologijama.

„Ako to Srbija bude umela na pravi način da primeni, onda će oni biti energetski nezavisni“, kaže Rajaković.

Tekst u celosti pročitajte ovde.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti