Najbolje inovacije za primenu cirkularne ekonomije nagrađene sa 170.000 dolara

Treću godinu zaredom, Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), nagradili su autore najboljih inovacija koje doprinose daljem razvoju cirkularne ekonomije u Srbiji.

Sa ukupno 170.000 dolara nagrađeno je 10 ideja nastalih u saradnji naučno-istraživačkih institucija i privrede i 7 ideja udruženja građana koje se odnose na unapređenje položaja neformalnih sakupljača otpada. Sprovođenje ovih ideja doprineće smanjenju otpada, očuvanju prirodnih resursa, kao i zaštiti prava neprijavljenih radnika u sektoru prikupljanja otpada. Svih 17 nagrađenih inovacija izabrano je putem ranije raspisanih javnih poziva.

„Vlada Republike Srbije usvojila je 2022. godine Program razvoja cirkularne ekonomije, koji traje do kraja ove godine i obuhvata niz aktivnosti za razvoj cirkularne ekonomije, među kojima je i podrška ovim inicijativama. Sprovedene ideje pokazuju kako kompanije mogu da unaprede svoju proizvodnju, kako se štede resursi i smanjuju GHG emisije, kao i koje su sve mogućnosti na raspolaganju za primenu cirkularne ekonomije u praksi, čime se značajno doprinosi zaštiti životne sredine, rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine.

Ona je navela da je u planu donošenje novog Programa cirkularne ekonomije za period od 2025. do 2030. godine, koji će obuhvatiti nastavak ovih aktivnosti, ali i uključiti druge vrste otpada od značaja za cirkularnu ekonomiju.

Pročitajte još:

Među podržanim inovacijama su upotreba kukuruza za izradu izolacionog materijala u građevinarstvu i korišćenje otpada od kafe za proizvodnju biokozmetike, kao i razvoj platforme koja omogućava prijavu elektronskog otpada za reciklažu i povezivanje svih aktera u lancu, uključujući neformalne sakupljače otpada.

Foto: UNDP

„Kada se naučna istraživanja i resursi poslovne zajednice udruže, nastaju inovacije koje promovišu cirkularnu ekonomiju, povećavaju konkurentnost, podstiču ekonomski rast i stvaraju nova radna mesta. Istovremeno, kako bi prelazak na cirkularnu ekonomu bio pravičan, neophodno je uključivanje neformalnih sakupljača u zvaničan sistem upravljanja otpadom”, rekao je Fabricio Andreuci, vršilac dužnosti stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji.

On je dodao da je, zahvaljujući podršci GEF-a, Evropske unije, vlada Švedske, Švajcarske i Srbije u iznosu od ukupno 3 miliona dolara, UNDP samo u poslednje dve godine pomogao da se realizuje 80 inovativnih ideja u oblasti cirkularne ekonomije.

Na događaju su predstavljenje neke od tih inovacija, među kojima su proizvodnja materijala za uređenje enterijera na bazi otpadnog stakla, korišćenje otpada od prerade voća u proizvodnji hidročađi koja se može koristiti kao bioenergent, absorbent ili čvrsto đubrivo, pa i rešenje za cirkularno upravljanje otpadom u kinematografiji, kojim su neformalni sakupljači uključeni u tretman ovog otpada.

Kako bi se primena ovakvih inovacija proširila, UNDP je podržao Ministarstvo zaštite životne sredine u unapređenju regulative o statusu otpada i registraciji nusproizvoda. Zahvaljujući tome kompanije sada mogu da registruju ono što je prethodno smatrano otpadom i prodaju ga kao nusproizvod. Ovo doprinosi boljem upravljanju otpadom i smanjenju zagađenja, uz povećanje prihoda kompanija.

Na događaju su takođe predstavljene aktivnosti 5 velikih kompanija i Fakulteta za hotelijerstvo u Vrnjačkoj Banji, koji su u okviru inicijative Ministarstva zaštite životne sredine „Prihvati cirkularni izazov“ sproveli mere za upravljanje otpadom i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Ovaj događaj je organizovan u okviru projekta „Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Srbiji – Cirkularne zajednice“ koji sprovode Ministarstvo zaštite životne sredine i UNDP, uz finansijsku podršku GEF-a.

Izvor: UNDP

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti