Na Korzici koja je naseljena sa preko 350.000 ljudi, odvijaće se energetski projekat koji obećava redefinisanje ostrvske energetike i štednje CO2. Francuska državna kompanija EDF pokreće bioenergetsko postrojenje Ricanto, projekat izgradnje objekata koji će koristiti najsavremeniju tehnologiju za pretvaranje tečne biomase u električnu energiju, postavljajući novi standard za održivu energiju u područjima koja nisu povezana sa mrežom.
Kao ostrvo koje nije povezano sa kontinentalnom elektroenergetskom mrežom, Korzika ima ograničene mogućnosti za razmenu energije sa ostalim delovima matične zemlje i Evrope. Izazov leži u tome da ostrvo mora lokalno da proizvede dovoljno energije za svoje potrebe, osim toga i za potrebe turista kada tokom sezone posete ovu poznatu destinaciju. Kako se električna energija na Korzici proizvodi i iz fosilnih goriva u velikoj meri, to dovodi do visokih emisija ugljen-dioksida.
Pročitajte još:
- Dostignuća Brazila na polju OIE iznad globalnog proseka
- Mehanizmi protiv nestabilnosti cena energije – Šta planira Francuska?
- Intenzivniji razvoj industrije radioizotopa u Kini
Tehnologija i inovacije na projektu
Bioenergetski projekat Ricanto će pokretati osam najsavremenijih motora sa ukupnom snagom od 130 megavata – kapacitet dovoljan da zameni zastarelu naftnu elektranu Vazzio, označavajući prelaz sa fosilnih goriva na obnovljive izvore. Odabrano gorivo, tačnije tečna biomasa, dobija se iz ulja repice ili suncokreta – resursi koji su održivi i lokalno nabavljeni.
Izgradnja bioenergetskog postrojenja Ricanto jeste investicija od približno 800 miliona evra. Pretpostavka EDF-a je da će broj radnih mesta biti između 250 i 500 tokom trogodišnje faze izgradnje.
Takođe, očekuje se da će emisije ugljen-dioksida biti smanjene za 65 odsto u poređenju sa trenutnim nivoima iz naftne elektrane koju će zameniti ova nova. Ricanto postrojenje će proizvoditi oko 20 odsto godišnjih potreba Korzike za električnom energijom, značajno doprinoseći energetskoj nezavisnosti, kako se navodi na sajtu EDF-a.
Planirano je da bioenergetsko postrojenje Ricanto postepeno počne sa radom od sredine 2027. godine.
Energetski portal