U Šećeranskom parku, drugom po veličini parku u Zrenjaninu, u toku je prva faza sadnje više od dve stotine novih sadnica, a planirano je da se realizuje još nekoliko faza.
Prva faza obuhvataće uklanjanje starih sadnica i sadnju 250 novih, dok je za drugu predviđeno ulepšavanje parka, odnosno unapređenje mobilijara, kao i uređenje trim staze.
Kako je rekao Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina, ovo je višegodišnji projekat i kontinuitet kada su u pitanju parkovi na teritoriji ovog grada. Do sada su realizovana ulaganja u Karađorđev park i park na Putnikovu, kao i ozelenjavanje duž magistrale na Bagljašu, uz više velikih akcija na novim površinama pogodnim za sadnju drveća. Podsetio je i na ozelenjavanje u Melencima, gde je prošle godine zasađeno više od dvadeset hiljada sadnica za vetrozaštitne pojaseve.
Sva ozelenjavanja sprovode se s ciljem podizanja kvaliteta vazduha, što je u skladu sa Zelenom agendom.
Gradonačelnik je istakao da je Zrenjanin, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, prošle godine prešao iz treće kategorije kvaliteta vazduha, odnosno najlošije kategorije, u prvu, najbolju kategoriju.
Pročitajte još:
- Stara planina: Obnova šuma izgorelih u požaru
- Specijalni rezervat prirode „Mojstirsko – Draške planineˮ postaje zaštićeno područje
- Povećana površina pod zaštitom u Parku prirode „Golija“
„To su ohrabrujući podaci, ali moramo nastaviti da radimo na tome, pre svega ovakvim akcijama i podizanjem svesti naših sugrađana. Zaista pohvaljujem naše sugrađane, jer smo i ove godine na konkursu DDOR-a ‘Pošumi svoj grad’ ponovo pobedili zahvaljujući njihovom glasanju, što će omogućiti da Zrenjanin dobije još sadnica”, rekao je gradonačelnik.
Danka Drljan Žurž, savetnik u Odseku za zaštitu prirodne životne sredine pri Odeljenju za privredu, navela je da će park u kojem se trenutno sprovodi rekonstrukcija biti oplemenjen autohtonim vrstama poznatim u Vojvodini, poput crnog bora i različitih lišćara.
„Vodili smo računa da to budu vrste koje će se sigurno primiti i koje će se adaptirati u već postojećem parku, čuvajući njegovu lepotu i vitalnost i u narednim godinama. Kada je reč o lišćarskim vrstama, ima mnogo hrasta, javora i lipa. To su takođe vrlo poznate vrste u Vojvodini, i trudili smo se da ih posadimo u raznim varijacijama”, rekla je ona.
Energetski portal