Vlada Srbije usvojila je na sednici Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici, u cilju ispunjenja obaveza iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice.
Prisećanja radi, Srbija je ovim ugovorom preuzela obavezu usklađivanja svog zakonodavstva u oblasti energetike sa standardima Evropske unije. Donošenjem Zakona o energetici 2014. godine, pokrenute su značajne reforme koje su temeljno unapredile ovu oblast, a sada se kroz predložene izmene i dopune dodatno osnažuju. U nastavku su predstavljene neke od važnih tačaka koje obuhvataju najnovije izmene Predloga zakona o energetici.
Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o energetici uvode se novi pojmovi i definišu ključni prioriteti za razvoj i upotrebu vodonika i toplotne energije, u cilju smanjenja emisija i povećanja energetske efikasnosti.
Predviđeno je donošenje Programa razvoja i upotrebe vodonika kao akta kojim se, u cilju smanjivanja emisije gasova sa efektom staklene bašte, utvrđuju pravci delovanja i javne politike u oblasti proizvodnje, transporta, skladištenja i korišćenja vodonika i sprovođenje javnih politika.
Uveden je i pojam „energetskog siromaštva,” kojim se definiše stanje domaćinstava bez pristupa osnovnim energetskim uslugama, uključujući grejanje, toplu vodu, hlađenje i osvetljenje.
Za obezbeđivanje sigurnosti snabdevanja, predložena je obaveza formiranja posebne radne grupe koja će pratiti stabilnost domaćeg tržišta energenata.
Pročitajte još:
- EPS ugasio 106 blagajni za naplatu struje, nudi dodatni popust za slanje računa na mejl
- Produbljivanje saradnje sa IAEA u oblasti mirnodopske primene nuklearne energije
- Strategija razvoja EPS-a: novi proizvodni kapaciteti za energetsku sigurnost
Propisana je i nova energetska delatnost – agregiranje koje se obavlja kao tržišna delatnost.
Takođe, za izdavanje energetske dozvole, pored postojećih uslova propisani su novi uslovi koji se odnose na (1) mogućnost izgradnje ili eksploatacionom polju i (2) analizu alternativnih rešenja izgradnji novih objekata za proizvodnju električne energije, kao što su rešenja za upravljanje potrošnjom ili izgradnju objekata za skladištenje električne energije.
Unete su odredbe i kada je reč o nuklearnoj energiji.
,,Definišu se faze Programa razvoja mirnodopske primene nuklearne energije, kao i to da će Ministarstvo obavljati stručne i izvršne poslove koji se odnose na faze ispitivanja opravdanosti pristupa razvoju nuklearne energije, kao i razvoja Programa nuklearne energije, njegova nadležnost kao i izvori sredstva potrebnih za realizaciju aktivnosti obuhvaćenih fazama ispitivanja opravdanosti pristupa razvoju nuklearne energije’’, navodi se u dokumentu.
Pored toga propisano je da danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o zabrani nuklearnih elektrana u Saveznoj Republici Jugoslaviji.
Energetski portal