Čeka li Poljsku energetska prekretnica?

Poljska, kao jedna od retkih evropskih zemalja koja se i dalje u velikoj meri oslanja na ugalj – zbog čega predstavlja jednog od najvećih potrošača ovog energenta, odlučila je da napravi zaokret ka zelenoj energetskoj budućnosti uz pomoć razvoja nuklearne energije, što bi trebalo da se ostvari kroz strateško partnerstavo sa Japanom i Holandijom.

Foto-ilustracija: Pixabay

Još tokom septembra 2021. godine, Poljska je najavila vrlo ambiciozne planove za razvoj nuklearne energije, uključujući izgradnju šest velikih reaktora koji bi trebalo da budu izgrađeni do 2040. godine, sa ukupnim kapacitetom između šest i devet gigavata. Prva faza projekta, prema planu, trebala bi da započne 2026. godine izgradnjom prve nuklearne elektrane u priobalnim oblastima, pri čemu se prvi reaktor očekuje da bude operativan 2033. godine. Planirano je da se naknadni reaktori puštaju u rad na svake dve do tri godine, prenosi World Nuclear News.

Prva nuklearna elektrana planirana je u Pomeraniji, dok bi tehnologija reaktora trebala da bude  AP1000 američke kompanije Westinghouse.

Pročitajte još:

Pre dve godine učvršćeni su planovi za drugu veliku nuklearnu elektranu, kada je Ministarstvo za klimu i okolinu Poljske izdalo preliminarnu saglasnost za izgradnju.

Međutim, nedavno je priča o nuklearnoj budućnosti i saradnji dodatno učvršćena kroz potpisivanje memoranduma između Ministarstva industrije Poljske i Ministarstva ekonomije, trgovine i industrije Japana u Varšavi, signalizirajući obnovljeni fokus na stratešku promenu energetske politike.

Kao što je to slučaj i sa drugim državama, energetska sigurnost i nezavisnost Poljske trenutno zavise od ovog plana. Nuklearna energija, odlična za pokrivanje bazne potrošnje električne energije, obezbedila bi povrh stabilnog snabdevanja i daleko čistije životno okruženje i vazduh.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti