Novi priručnik otkriva koristi agrosolara za poljoprivrednike

Kako bi se omogućile dodatne koristi za poljoprivredu i energetski sektor, SolarPower Europe, objavio je priručnik za agrosolar kroz primere pokazuje kako poljoprivrednici i vlasnici zemljišta mogu ostvariti koristi od implementacije agrosolar projekata na svojim farmama.

U priručniku se navodi da agrosolar posebno može da donese koristi ruralnim zajednicama i ekonomijama kroz stvaranje radnih mesta, generisanje prihoda za zajednicu ili, recimo, bolju energetsku sigurnost. Korišćenjem sopstvene obnovljive energije, poljoprivrednici mogu da smanje troškove energije.

Takođe, utiče na smanjenje potrošnje vode kroz navodnjavanje. Kao konkretni primeri navode se niže temperature ispod solarnih panela, ali i zbog niže evapotranspiracije – procesa u kojem voda isparava iz tla u atmosferu. Paneli koji se postavljaju iznad useva smanjuju temperature zbog čega dolazi do manje količine isparavanja vode iz zemljišta.

Ovo postaje još važnije usled sve viših temperatura i ekstremnih vremenskih nepogoda izazvanih klimatskim promenama, jer pomaže povećanju otpornosti useva.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Pixabay (NickyPe)

Poljoprivrednici koji koriste agrosolarne sisteme imaju pristup modernim tehnologijama obnovljive energije, kao što su pametni sistemi za navodnjavanje i preciznu poljoprivredu, zato što solarni paneli omogućavaju korišćenje sopstvene energije koja pokreće ove napredne alate. Ove tehnologije optimizuju upotrebu resursa, smanjuju troškove i povećavaju produktivnost, čineći poljoprivredu efikasnijom i održivijom, navodi se u priručniku.

Govoreći o usevima, solarni paneli ih štite od ekstremnih vremenskih uslova, poput suša, prejakih sunčevih zraka, poplava ili grada. Paneli postavljeni iznad tla stvaraju hladovinu koja smanjuje direktno sunčevo zračenje i gubitak vlage, čime omogućavaju rast biljaka koje obično ne bi mogle preživeti pod jakim suncem. Na ovaj način, agrosolarni sistemi pomažu u povećanju raznovrsnosti biljnog sveta, ali i poboljšavaju uslove za nastanjivanje drugih vrsta biodiverziteta, poput pčela i ptica. Takođe, zahvaljujući hladovini koju paneli stvaraju, životinjama koje se puštaju na ispašu obezbeđuju se prijatniji i sigurniji uslovi.

Konkretniji podaci pokazuju da agrosolarni modeli mogu da doprinesu sa do 60 odsto većim prinosom, povećanjem oprašivača za 60 odsto i poboljšanju temperature zla za 7 °C. Za više informacija i konkretne primere, priručniku možete pristupiti ovde.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti