Sadnja drveća je naširoko predstavljena kao isplativ način za smanjenje globalnog zagrevanja, zbog sposobnosti drveća da skladišti velike količine ugljenika iz atmosfere. Ipak, međunarodna grupa naučnika tvrdi da će sadnja drveća u severnim oblastima zapravo ubrzati, a ne usporiti globalno zagrevanje.
Kako navode u studiji, objavljenoj u časopisu Nature Geoscience, mogućnosti za sadnju drveća se usled globalnog zagrevanja pomeraju sve severnije, zbog čega mnoge vlade i korporacije predlažu velike projekte pošumljavanja na Arktiku kao način ublažavanja klimatskih promena. Međutim, sadnja drveća na nepogodnim mestima, poput tundre, močvara ili prostranih delova borealnih šuma sa retkim krošnjama, može zapravo pogoršati problem.
Docent Jepe Kristensen sa Univerziteta Arhus u Danskoj objašnjava da specifične karakteristike arktičkih i subarktičkih ekosistema čine ih nepovoljnim za pošumljavanje kao strategiju u borbi protiv klimatskih promena.
Pročitajte još:
- UN: Klimatske promene dovode do povlačenja glečera na Kavkazu
- Novi rekordni nivo GHG – da li sledi porast temperature?
- Saradnja WMO i FIS: Klimatske promene ugrožavaju zimske sportove i planinske zajednice
Kristensen objašnjava da arktička tla skladište više ugljenika nego sva vegetacija na planeti, ali su izuzetno osetljiva na promene. Aktivnosti poput obrade zemljišta za šumarstvo ili poljoprivredu, kao i prodiranje korena drveća, mogu poremetiti ovaj ugljenik u tlu. Uz to, tokom proleća i ranog leta, kada sneg još uvek prekriva tlo, region ima polukontinuirano dnevno svetlo, što dodatno utiče na energetski bilans Arktika. Pošto sneg reflektuje sunčevu svetlost, bela površina snega pomaže u odbijanju toplote. Međutim, prisustvo drveća, koje je tamnije (zeleno i smeđe), smanjuje reflektivnost tla i omogućava apsorpciju više toplote, što doprinosi zagrevanju regiona.
Istraživači napominju da, iako je skladištenje ugljenika važno za ukupni energetski bilans, u severnim oblastima važnije je to koliko se sunčeva svetlost reflektuje nazad u svemir, a da se ne pretvara u toplotu (poznato kao albedo efekat).
Pored toga, regioni koji okružuju Severni pol u Severnoj Americi, Aziji i Skandinaviji skloni su prirodnim poremećajima – kao što su šumski požari i suše – koji uništavaju vegetaciju.
Stoga oni pozivaju na holistički pogled na ekosisteme kako bi se identifikovala zaista značajna rešenja zasnovana na prirodi koja ne ugrožavaju opšti cilj: usporavanje klimatskih promena.