Moguće je produbljivanje saradnje u razvoju mirnodopske nuklearne infrastrukture između Srbije i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), navodi se u saopštenju Vlade.
Ministarka rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, održala je sastanak sa Hua Liuom, zamenikom generalnog direktora IAEA, kako bi razmotrili mogućnosti za saradnju i tom prilikom istakla da su razgovori fokusirani na podršku agencije u izgradnji baze znanja, unapređenju kapaciteta i obrazovanju stručnog kadra u oblasti nuklearne energije.
Ova saradnja počiva na Memorandumu o razumevanju iz jula, koji je potpisan sa više od 20 institucija, uključujući ministarstva, fakultete, naučne institute i energetske kompanije.
Agencija je izrazila spremnost da podrži Srbiju kroz deljenje resursa i stručnog znanja, omogućavajući primenu nuklearne energije u sektorima kao što su proizvodnja električne energije, medicina, poljoprivreda i zaštita životne sredine.
Ministarka je podsetila da je Vlada Srbije već usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan za period do 2030. godine, s projekcijama do 2050. U jednom od tih scenarija predviđeno je uključivanje nuklearne energije u energetski miks posle 2040. godine kao pouzdanog izvora bazne energije.
Pročitajte još:
- Strategija razvoja EPS-a: novi proizvodni kapaciteti za energetsku sigurnost
- Raspisan javni poziv za postavljanje solarnih panela na javnim objektima
- Solarne elektrane snage hiljadu megavata – ekološki projekat za energetsku stabilnost Srbije
Đedović Handanović je najavila izmene Zakona o energetici, koje se očekuju u parlamentu do kraja godine. Usvajanjem tih izmena, Srbiji bi bio omogućen prestanak važenja moratorijuma na izgradnju nuklearnih postrojenja. Dodatno, preliminarna tehnička studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji biće završena sredinom sledeće godine i pružiće uvid u najpovoljnije opcije za nacionalne uslove.
Dalje analize i studije temeljiće se na ovoj studiji, istakla je ministarka, naglašavajući značaj razumevanja troškova i vremenskog okvira, što će omogućiti dalju saradnju sa IAEA. U međuvremenu, Srbija planira da razvije obrazovnu platformu u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, kako bi se uz podršku IAEA osnažili kadrovski kapaciteti u relevantnim institucijama, regulatornim telima i energetskim kompanijama.
Takođe, Đedović Handanović je naglasila važnost ohrabrivanja obrazovnih i naučnih institucija da unapređuju programe i kapacitete za mirnodopske primene nuklearne energije.
Hua Liu je pohvalio ozbiljan pristup Srbije mirnodopskoj primeni nuklearne energije, istakavši da zemlja poseduje nuklearnu tradiciju i jasne planove za budućnost. Prema njegovim rečima, IAEA je spremna da Srbiji pruži ekspertizu, resurse i znanje u sektorima medicine, poljoprivrede, prehrambene industrije, zaštite životne sredine i energetike.
Energetski portal