Rumunski ministar energetike, Sebastijan Burduja, potvrdio je početak izgradnje reaktora 3 i 4 u nuklearnoj elektrani Černavoda ocenivši to kao istorijski napredak za energetski sektor zemlje.
Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva energetike Rumunije, nakon decenija planiranja, ovaj strateški projekat konačno napreduje uz podršku međunarodnog konzorcijuma koji čine renomirane svetske kompanije i značajnih finansijskih ulaganja iz SAD-a, Kanade i Italije. Cilj projekta je puštanje novih reaktora u rad do 2031-2032. godine, čime će se dodatno osigurati energetska stabilnost i smanjiti emisije ugljen-dioksida u Rumuniji.
Projekat će biti finansiran putem zajmova američkih, kanadskih i italijanskih uvozno-izvoznih banaka, ukupne vrednosti sedam milijardi dolara.
„Ovo je najvažnije dostignuće mog mandata,“ izjavio je ministar Burduja, naglašavajući značaj izgradnje novih reaktora za smanjenje troškova energije, povećanje konkurentnosti rumunskih kompanija i otvaranje novih radnih mesta. Prema njegovim rečima, projektom se odgovara na klimatske izazove, osigurava energetska nezavisnost Rumunije i unapređuje nacionalni nuklearni program.
Pročitajte još:
- EBRD podržava najveću solarnu elektranu Hrvatske elektroprivrede
- Rumunija dobila novi solarni park sa sistemom za skladištenje energije
- NE Krško2: Finansijske procene pred konsultativni referendum
„Ulaganje u reaktore 3 i 4 blokirano je decenijama. Time uspevamo da projekat postavimo na put bez povratka, sa ozbiljnim partnerima, tehnologijom koja je već validirana radom blokova 1 i 2, koji su bili i jesu među najboljim nuklearnim reaktorima u svetu. Rumunski civilni nuklearni program ide dalje i znači šansu Rumunije da ima sigurnu energiju, po pristupačnoj ceni i bez emisije CO2. Niži računi za Rumune, konkurentnost za rumunske kompanije, radna mesta i razvoj”, rekao je ministar.
Nuklearna elektrana Černavoda, smeštena na jugoistoku zemlje, sadrži dva reaktora tipa CANDU (kanadski reaktori koji koriste prirodni uranijum i tešku vodu kao moderator), a postrojenje proizvodi otprilike 20 odsto ukupne električne energije Rumunije. Ovi reaktori su poznati po svojoj sigurnosti i pouzdanosti, a počeli su sa radom u periodu od 1996. do 2007. godine.
Planovi za proširenje kapaciteta, uključujući izgradnju reaktora 3 i 4, odlagani su decenijama zbog različitih ekonomskih i političkih prepreka, ali su nedavno dobili zamah zahvaljujući saradnji sa međunarodnim partnerima i investitorima. Konačan ugovor za njihovu izgradnju biće potpisan tokom COP 29 konferencije u Bakuu.