Završena SEE Energy konferencija – Budućnost je u ESG principima, baterijama i OIE

U Novom Sadu je uspešno završena sedma po redu SEE Energy biznis konferencija. Drugi dan konferencije bio je posvećen temeljnim diskusijama stručnjaka o ključnim temama energetske tranzicije.

Prvi panel dana bavio se ESG principima u energetskoj tranziciji: inovacije, izazovi i prilike. Predstavljeni su najnoviji trendovi i tehnologije usmerene na podršku ESG ciljevima, uključujući strategije za smanjenje ekološkog otiska kompanija, unapređenje društvene odgovornosti i usklađivanje poslovanja sa regulatornim zahtevima. Poseban naglasak stavljen je na to kako ESG principi mogu doprineti privlačenju investicija, poboljšanju reputacije i povećanju tržišne konkurentnosti. Konkretni primeri iz prakse kompanija kao što je Siemens Energy ilustrovali su buduće izazove i mogućnosti koje ESG principi donose.

Foto: EP

Drugi panel, pod nazivom Solar, nuklearna energija, zeleni vodonik i biomasa, privukao je veliku pažnju. Diskutovalo se o ambicioznim planovima Srbije da do 2040. godine oko 70 odsto električne energije bude dobijeno iz obnovljivih izvora. Učesnici su izrazili mišljenje da su ovi planovi izuzetno ambiciozni i teško ostvarivi bez integracije nuklearnih reaktora, ukoliko zemlja želi da napusti ugalj kao energent. Kako je nuklearna energija sama po sebi tema koja razvija debatu gde god se pokrene, tako je bilo i ovog puta. Izdvojeno je i pitanje moratorijuma na nuklearnu energiju u Srbiji, tačnije zakonske zabrane razvoja ili korišćenja nuklearnih tehnologija za proizvodnju električne energije. Srbija je jedna od zemalja koja je odlučila da ne koristi nuklearnu energiju za proizvodnju struje, što znači da ne postoje nuklearne elektrane niti planovi za njihovu izgradnju, iako nekoliko zemalja u našoj blizini poseduje iste. Dakle, njegovo ukidanje bilo bi samo jedan mnogo potrebnih koraka pre samog razvoja ovog vida energije.  

Pročitajte još:

Treći panel, Baterijski sistemi za održivost putne infrastrukture, fokusirao se na ulogu baterijskih sistema u skladištenju zelene energije i uz to razvoj elektromobilnosti. Kako zelene energija ne bi “isparavala”, baterije su trenutno rešenja za skladištenje energije, a stoga je važno i da struja iz punjača ne bude iz uglja, da bi električna vozila zaista imala svoju punu svrhu. Rasprava je pokrila izazove u javnoj infrastrukturi za punjenje električnih vozila, sa posebnim osvrtom na kompaniju Charge&GO koja je do sada postavila 138 konektora za javno punjenje. Posebno je impresivan porast broja punjenja zabeleženih od strane Charge&GO, sa oko 300 registracija punjenja u 2021. godini, na desetine hiljada tokom ove godine. Rast naglašava ne samo povećanje upotrebe električnih vozila već i potencijalni problem zasićenosti punjača, koji bi mogli biti zauzeti celodnevno. Ovakav trend stavlja dodatan pritisak na infrastrukturu i zahteva pažljivo planiranje kako bi se izbegla duga čekanja, s obzirom na sve izazove koji se i bez tog problema javljaju, poput struje i priključenja punjača. Na panelu je naglašen značaj edukacije korisnika o upotrebi aplikacija i RFID kartica, kao i o karakteristikama i upotrebi električnih vozila u praksi.

Foto-ilustracija: Freepik (rorozoa)

Poslednji panel konferencije SEE Energy, nazvan Baterije i priključenje na mrežu, otvorio je Nikola Grubor, predstavnik kompanije MT-KOMEX, osvetlivši perspektivu velikih baterijskih sistema kao neizbežnog narednog koraka u evoluciji energetike. Grubor je izneo kako su, slično solarnim tehnologijama koje su se razvijale proteklih godina, baterijski sistemi postali ključna tema tek nedavno, naročito pod uticajem novih regulativa koje zahtevaju integraciju ovih sistema u veće energetske projekte, kao i zbog ekonomskih faktora poput otkupnih cena električne energije.

Kada baterijski sistemi nisu u funkciji, solarni paneli ili direktno snabdevaju električnom energijom potrošače ili energiju vraćaju u mrežu. Međutim, problemi nastaju kada potrošnja energije nije sinhronizovana s proizvodnjom, što može dovesti do gubitka viška energije. Uvođenje baterijskih sistema omogućava skladištenje energije, čime se poboljšava efikasnost investicija i sprečava gubitak energije. Grubor je objasnio da integracija baterijskih sistema u solarnu energetiku povećava ukupne troškove investicije za oko 10 odsto, ali pruža znatnu fleksibilnost, omogućava pružanje dodatnih energetskih usluga i olakšava isporuku energije u mrežu u periodima kada je to najpotrebnije. S obzirom na tehnološki napredak, baterije postaju sve pristupačnije i razvijenije, što vodi ka sve očiglednijim prednostima njihove upotrebe.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti