NE Krško2: Finansijske procene pred konsultativni referendum

GEN grupa, najveći slovenački proizvođač i snabdevač električne energije niskih emisija ugljenika, ima ambiciju da ojača svoju ulogu u budućnosti. Ova grupa stoji iza ključnog planiranog nacionalnog projekta – izgradnje druge jedinice nuklearne elektrane Krško, poznate kao JEK2 u Sloveniji, a kod nas kao NE Krško 2.

 Na ovu temu planiran je konsultativni referendum o izgradnji NE Krško 2, koji treba da se održi 24. novembra, i koji neće doneti konačnu odluku o novom reaktoru, već će omogućiti glasanje koje će uticati na odluku da li dati vladi i investitoru mandat da nastave sa pripremama projekta.

Ipak, kako prenose tamošnji mediji sada se politička klima uznemirila i potražuje se privremeno obustavljanje i otkazivanje ovog referenduma, više transparentnosti pred ovakav projekat i provera ustavnosti od strane nekih stranaka i grupa, iako Vlada smatra da propisi ne dozvoljavaju ovakve odluke za koje, prema njihovom mišljenju, nema osnova.

Pročitajte još:

Projekat NE Krško 2, uz korišćenje obnovljivih izvora energije, predstavlja osnovu za postizanje ciljeva klimatske neutralnosti i dekarbonizacije sistema proizvodnje električne energije u Sloveniji, i ideja je da kreira ekološki prihvatljiv i moderan način snabdevanja električnom energijom, kako bi se osigurali građani, naročito u doba energetske tranzicije i energetske nestabilnosti.

Foto-ilustracija: Unsplash (stephen-dawson)

Ipak do referenduma, ukoliko ga bude, trebalo bi biti objavljeno niz  studija i dokumenata koji će omogućiti da se donese odluka potkrepljena informacijama, kako je navođeno. Trenutno je planirano da se konačna odluka o investiciji donese 2028. godine, a izgradnja počne 2032. godine, navodi World Nuclear News. Diskusije sa potencijalnim dobavljačima nuklearnih elektrana uključuju EDF, KHNP i Westinghouse, a troškovi za različite veličine reaktora već su procenjeni u maju ove godine.

Nezavisna analiza troškova predloženog projekta NE Krško 2 ukazala je da troškovi izgradnje variraju, od 9,314 milijardi evra za jedinicu od 1000 MW, do 15,371 milijardi evra za jedinicu od 1650 MW. Uz procenjene operativne troškove od 41,9 do 45,6 evra po MWh i pretpostavljenu prodajnu cenu električne energije od 75 evra po MWh, projekat je ocenjen kao ekonomski opravdan i smislen za dalji razvoj, kako prenosi WNN.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti