U Bonu u Nemačkoj, održana je dvodnevna Deveta Ministarska konferencija o zaštiti šuma u Evropi (FOREST EUROPE), koja se organizuje od 1990. godine kao panevropski dobrovoljni proces šumarske politike na visokom nivou. Konferencija je okupila ministre nadležne za poslove šumarstva i predstavnike resornih ministarstava iz evropskih zemalja, kao i nadležnog komesara Evropske zajednice i visoke predstavnike država i organizacija koje se nalaze u statusu posmatrača.
Ovom prilikom donate su važne odluke koje se tiču šuma i šumarstva, uključujući Deklaraciju iz Bona: „FOREST EUROPE – Staranje o održivom gazdovanju šumama prikladnom za budućnost“, kao i Odluku iz Bona: „Održivo gazdovanje šumama kao alat za unapređenje prilagodljivosti šuma“. Potpisivanjem Odluke stvoreni su preduslovi za osnivanje Forest Risk Facility (FoRISK), koji će pružati podršku zemljama potpisnicama i posmatračima u cilju poboljšanja otpornosti šuma i upravljanja rizicima.
Delegacija Republike Srbije, koju su činili Anja Javor, šef Kabineta ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije i Saša Stamatović, direktor Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, aktivno je učestvovala na ovom događaju. U ime dr Aleksandra Martinovića, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Anja Javor potpisala je navedena dokumenta.
Javor je istakla da Republika Srbija uvažava značaj šuma za srpsko društvo i aktivno učestvuje u globalnim i regionalnim procesima koji za cilj imaju pre svega očuvanje šuma, ali i doprinos stalnom unapređenju održivog gazdovanja šumama.
„Podstičući veću saradnju, razmenu inovacija i nadograđivanje na međusobnim iskustvima, posebno u okviru procesa FOREST EUROPE koji usmerava šumarsku politiku širom Evrope, moramo da se pozabavimo prekograničnim izazovima i obezbedimo održivost naših šuma za dobrobit svih, kako na nacionalnom nivou, tako i širom Evrope. Republika Srbija, kao jedna od zemalja potpisnica procesa FOREST EUROPE, u potpunosti podržava tekst Deklaracije i Odluke iz Bona i biće apsolutno posvećena ispunjavanju svojih obaveza“, navela je Javor.
Pročitajte još:
- Kakva sudbina čeka šumu Bajdina u Beogradu?
- Na Fruškoj gori, mladi hrastovi se štite od suše posebnim cevima
- Život posle seče: Druga šansa za oštećene šumske ekosisteme
Ceremonijom otvaranja Konferencije u Bonu ukazalo se na pozitivni uticaj šuma na kvalitet života ljudi, nakon čega je usledila prezentacija „Izveštaja o implementaciji 2021 – 2024”, u kom su istaknuta dostignuća zemalja potpisnica i posmatrača, kao i kancelarije FOREST EUROPE iz Bona. Takođe, održana su dva okrugla stola visokih predstavnika država o Deklaraciji i Odluci iz Bona, uz prateće sesije.
Prva Ministarska konferencija održana je u Strazburu 1990. godine, kada su zemlje potpisnice usaglasile uspostavljanje jednog ovakvog procesa, a sa ciljem razvijanja zajedničkih strategija o tome kako zaštititi šume i održivo gazdovati šumama. Svake četiri do pet godina, ministri nadležni za poslove šumarstva sastaju se kako bi usvojili nove deklaracije i odluke, koje služe kao okvir za implementaciju održivog gazdovanja šumama, prilagođenog nacionalnim okolnostima, ali sa regionalnim pristupom jačanju međunarodne saradnje.
Na samom kraju ovogodišnje konferencije Savezna Republika Nemačka predala je predsedavanje FOREST EUROPE procesom Švedskoj, počevši od 1. januara 2025. godine.
Energetski portal