Grad Zrenjanin je krajem juna raspisao Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava domaćinstvima za smanjenje zagađenja vazduha prelaskom na ekološki prihvatljiviji emergent. Prvobitni rok koji je bio do 31. avgusta, produžen je do 30. septembra.
Produžetak je odobren nakon što se prvobitni rok za podnošenje prijava pokazao kao kratak za sakupljanje neophodne dokumentacije od strane zainteresovanih građana.
Prisećanja radi, Javni poziv je raspisan na osnovu Pravilnika o smanjenju zagađenja vazduha prelaskom na ekološki prihvatljiviji energent za domaćinstva na teritoriji grada Zrenjanina za 2024 godinu i Ugovora o sufinansiranju realizacije projekta smanjenja zagađenja vazduha poreklom iz individualnih izvora u 2024. godini na teritoriji grada Zrenjanina potpisanim od strane Republike Srbije – Ministarstva za zaštitu životne sredine i Grada Zrenjanina marta ove godine, navodi se na sajtu Grada.
Korisnici bespovratnih sredstava su domaćinstva (porodične kuće) koja kao energent poseduju ložište (ugalj/mazut/lož ulje/drvo) i žele da postojeći energent (ložište) zamenu ekološki prihvatljivijim energentom (kotlovi na prirodan gas, kotlovi na biomasu /drvni pelet, briket, sečka, toplotne pumpe).
Vlasnik objekta može podneti prijavu samo za jednu meru i jedan objekat.
Kako se navodi, na učešće nemaju pravo vlasnici posebnih delova stambeno-poslovnih objekata koji ne služe za stanovanje, kao i domaćinstva koja već imaju mogućnost priključenja na daljinsko grejanje.
Pročitajte još:
- Raspisan javni konkurs za zamenu kotlarnica i bolji kvalitet vazduha
- Pokret Tvrđava: Železara kažnjenja zbog zagađenja vazduha u Smederevu
- Da li smo korak napred ili nazad u dostizanju kvalitetnijeg vazduha?
Udeo sredstava podsticaja za sledeće mere iznosi:
- Nabavka i instalacija kotlova na prirodan gas zamenom postojećih uređaja (ložišta- ugalj/mazut/lož ulje/drvo) prelaskom na ekološki prihvatljiviji energent (grejači prostora), za porodične kuće. Udeo sredstava podsticaja iznosi 50 odsto od vrednosti ukupne investicije sa PDV-om, po pojedinačnoj prijavi, a maksimalno 85.000 dinara sa PDV-om. Minimalni stepen korisnosti kotla (grejača prostora) na prirodni gas iznosi 90 odsto.
- Nabavka i instalacija kotlova na biomasu (drvni pelet, briket, sečka), zamenom postojećih uređaja (ložišta- ugalj/mazut/lož ulje/drvo), grejača prostora (kotao ili peć) za porodične kuće. Udeo sredstava podsticaja iznosi 50 odsto od vrednosti ukupne investicije sa PDV-om po pojedinačnoj prijavi, a maksimalno 110.000 dinara sa PDV-om za kotlove na biomasu (pelet i sečka). Minimalni stepen korisnosti kotla (grejača prostora) na biomasu (drvni pelet, briket, sečka) iznosi 85 odsto.
- Nabavka i ugradnja toplotnih pumpi, zamenom postojećih uređaja (ložišta-ugalj/mazut/lož ulje/drvo) za porodične kuće. Udeo sredstava podsticaja iznosi 50 odsto od vrednosti ukupne investicije sa PDV-om po pojedinačnoj prijavi, a maskimalno 200.000 dinara sa PDV po prijavi.
Tekst Javnog poziva, obrasci prijave i izjave, kao i lista privrednih subjekata za sufinansiranje projekta dostupni su ovde.
Energetski portal