Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo dodelio je ugovore za 13 korisnika koji su dobili finansijska sredstva za kontrolu plodnosti obradivog zemljišta na teritoriji AP Vojvodine. Ukupno deset miliona dinara izdvojeno je za ovu inicijativu, koja ima za cilj poboljšanje kvaliteta poljoprivrednog zemljišta i povećanje prinosa u regionu.
Pomoćnik pokrajinskog sekretara, Petar Samolovac, uručio je ugovore i tom prilikom istakao dugogodišnju posvećenost Sekretarijata ovoj važnoj meri.
„Od 2016. godine uložili smo više od 60 miliona dinara u uzorkovanje i analizu zemljišta, obuhvativši preko 27.000 lokacija,“ rekao je Samolovac, kako se navodi na sajtu Pokrajinske vlade.
Tom prilikom, rečeno je da Sekretarijat planira nabavku specijalizovanog vozila kako bi se omogućilo uzimanje još većeg broja uzoraka i postizanje preciznijih rezultata.
Pročitajte još:
- Vojvodina – 50 miliona dinara za uklanjanje divljih deponija
- Vojvodina: Rekonstrukcija i izgradnja postrojenja za vodu u pet opština
- Solarna energija za rasvetu i poljoprivredna gazdinstva u Vojvodini
Samolovac je naglasio da trenutni prirodni i tržišni uslovi nisu naklonjeni poljoprivrednicima, te da ova mera ima za cilj smanjenje troškova i podršku poljoprivrednoj proizvodnji.
Sekretarijat se aktivno bavi podrškom poljoprivrednicima i u oblasti navodnjavanja. Ove godine, kroz sufinansiranje, na teritoriji Vojvodine nabavljeno je 98 pumpi i agregata za navodnjavanje, 34 tifona, 12 sistema tipa ‘rendžer’, 14 solarnih sistema, i 210 sistema ‘kap po kap’.
Ukupna vrednost investicije u ove sisteme za navodnjavanje iznosi 646,6 miliona dinara, od čega je učešće poljoprivrednih gazdinstava 276,6 miliona dinara.
U poslednje četiri godine, Sekretarijat je uložio ukupno 1,5 milijardi dinara u oblast navodnjavanja. Nedavno je organizovana i dodela novih ugovora u vrednosti od 370 miliona dinara za nabavku opreme i sistema za navodnjavanje, kao i opreme za poboljšanje vodnog, vazdušnog i toplotnog režima biljaka na površini od 3.000 hektara.
Energetski portal