Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Hrvatske objavilo je da, nakon postupka nadzora izdavanja lokacijske dozvole, izmene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole i rešenja o promeni imena investitora, za hidroelektranu na reci Uni nema mogućnosti poništavanja i ukidanja navedenih upravnih akata, osim ako se u krivičnom postupku ne utvrdi da su „navedeni akti izdati kao posledica krivičnog dela.“
Dalje se navodi da je Ministarstvo 11. avgusta primilo predlog za oglašavanje rešenja ništavnim, u skladu sa odredbama Zakona o opštem upravnom postupku, i to građevinske dozvole izdate od strane Zadarske županije od 6. oktobra 2016. godine i rešenja o produženju važenja građevinske dozvole izdatog od strane Zadarske županije od 3. oktobra 2019.
Istovremeno, aktivisti u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj udružili su se kako bi sačuvali reku Unu od devastacije, pa sa izvora reke svakodnevno šalju poruke o ugrožavanju tog područja.
Udrženje Una Srb saopštilo je na društvenim mrežama da je situacija oko izgradnje mini hidroelektrane „Una-mlin“ zabrinjavajuća.
„Šokantno je da projekat koji ima tako ozbiljne posledice za životnu sredinu nije prošao potrebne procene uticaja na životnu sredinu. U dokumentaciji koja je korišćena za dobijanje građevinske dozvole ne postoje nikakvi uslovi za zaštitu životne sredine – nema plana za otpadne vode, nema zaštite od buke, nema analize uticaja na ekološku mrežu, niti procene uticaja na stanje vodnog tela. Sve to upućuje na činjenicu da je celi proces vođen s ozbiljnim propustima i zloupotrebom položaja“, reklu su u Udruženju.
Takođe napominju da bi Ministarstvo trebalo da donese privremenu meru zatvaranja gradilišta, dok se svi upravni postupci ne završe.
Pročitajte još:
- Pozder o gradnji MHE na Uni: Ovo je životno pitanje za BiH
- U FBiH usvojen novi pravilnik za izdavanje energetskih dozvola
- Izmeštanje korita reke Ćehotine u Crnoj Gori proglašeno projektom od državnog značaja
Lokacijska dozvola za izgradnju male hidroelektrane snage 160kW „Una-mlin“ izdata po zahtevu kompanije Croatan iz Zagreba 9. marta 2015. a stekla je svojstvo pravomoćnosti 27. marta 2015. Izmena i dopuna lokacijske dozvole izdata je po zahtevu iste kompanije, a njenom izmenom i dopunom se menjaju lokacijski uslovi određeni osnovnom lokacijskom dozvolom od 9. marta, u pogledu kanala za dovod vode do turbine i odvod nakon prolaska kroz Kaplanovu turbinu u vodotok reke Une, te u pogledu obuhvata zahvata. Što se tiče građevinske dozvole, od 6. oktobra 2016, ona je izdata je po zahtevu Croatana, a stekla je svojstvo pravomoćnosti 31. oktobra 2016.
Projekt izgradnje hidroelektrane „Una-mlin“ odvija se unutar područja Natura 2000, zaštićene mreže koja je ključna za očuvanje biološke raznolikosti u Evropi.
Podsećamo, državni inspektorat Hrvatske podneo je krivičnu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu za gradnju privatne hidroelektrane u Donjoj Suvaji na izvoru reke Une, zbog sumnje na zloupotrebu položaja i ovlašćenja.
Energetski portal