Kako bi se obezbedila kapitalna ulaganja za istraživanja kritičnih i strateških sirovina, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropska unija, pokrenule su zajednički mehanizam sa ciljem mobilisanja do 100 miliona evra investicija.
Smanjenje rizika od potencijalnih poremećaja u lancu snabdevanja zahteva razvijanje održivih projekata za kritične sirovine, na čemu Evropska unija već radi. Kako se navodi, ovo će osigurati da industrijski sektori imaju neophodne resurse uz održavanje ekoloških i društvenih standarda Evropske unije.
,,Novi zajednički objekat će podržati ciljeve EU Zakona o ključnim sirovinama (eng EU’s Critical Raw Materials Act) i takozvani REPowerEU plan.
EBRD će obezbediti 25 miliona evra, a kako se navodi, Evropska unija će dodati svoj doprinos iz programa Horizont Evropa (eng Horizon Europe Programme) u okviru InvestEU okvira. Cilj ovog Fonda jeste da se mobiliše dodatnih 50 miliona evra.
Pojašnjenja radi, Horizont Evropa predstavlja ključni program finansiranja istaživanja i inovacija do 2027. godine. On je usmeren na klimatske promene i pomaže u postizanju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, a podstiče i konkurentnost i rast Evropske unije. Takođe, njime se podržava stvaranje i bolje širenje kvalitetnog znanja i tehnologija.
Pomenuti Fond osloniće se na veliko iskustvo EBRD-a u finansiranju projekata u oblasti rudarstva. Na ovaj način, biće olakšana početna ulaganja u operacije u zemljama članicama Evropske unije gde Banka posluje i to su Bugarska, Hrvatska, Estonija, Grčka, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.
Pročitajte još:
- Ministarstvo: Na teritoriji Aranđelovca, Topole, Rače, Knića i Kragujevca nema istražnih polja kritičnih sirovina
- Usvojena dokumenta koja imaju za cilj razvoj strateškog partnerstva sa EU u oblasti održivih retkih sirovina
- Kinu čeka najveći projekat rudarenja uranijuma po novim metodama
Pored ovih zemalja, uključuju se i one ekonomije EBRD-a koje su izvan Evropske unija, a koje su obuhvaćene programom Horizon Evropa. Tu se misli na Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Albaniju, Armeniju, Kosovo*, Gruziju, Moldaviju, Tunis, Tursku i Ukrajinu.
,,Pošto aktivnosti u istraživanju rudarstva još uvek ne donose prihod, najprikladniji instrument podrške je kapital. EBRD očekuje ulaganje u pet do 10 malih kompanija koje se bave rudarstvom (mala i srednja preduzeća, srednja preduzeća ili mala srednja preduzeća), odnosno koje se bave istraživanjem kritičnih sirovina u prihvatljivim zemljama’’, navodi se na sajtu EBRD-a.
Pomenuti Fond, doprineće i ključnom prioritetu Strategije za sektor rudarstva EBRD-a, a to je podrška istraživanju i proizvodnji metala i minerala koji su potrebni za prelazak na zelenu energiju i digitalizaciju.
Sredstva iz fonda koristiće se za finansiranje odgovornih istraživačkih aktivnosti, u skladu sa visokim standardima u oblasti klima, upravljanja, zaštite životne sredine i društvenog uticaja. Svi projekti će biti podložni strogim pravilima usklađenosti sa Pariškim sporazumom, ali i politikom zaštite životne sredine i društva EBRD-a.
Kako se navodi, Fond je deo Junior Mining okvira EBRD-a (eng Junior Mining Framework) usvojenog u julu ove godine, koji obuhvata 150 miliona evra kapitalna i kvazi-kapitalna ulaganja u rudarstvene kompanije u ranoj fazi razvoja. Kako je EBRD ranije pisao, investicije će biti prvenstveno usmerene na kvalitet tranzicije sa dobrim upravljanjem, istovremeno promovišući bolja upravljanja na nivoima pojedinačnih podprojekata i na nacionalnom nivou.
Energetski portal