Iako je cena struje na berzama poslednjih meseci bila izuzetno visoka, a Srbija je uz to i uvozila električnu energiju, očekivano je bilo da će se to preliti na račune domaćinstava. Ali, „nema govora o poskupljenju električne energije za građane ove godine”, kaže u razgovoru za „Politiku” Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.
Kako je istakla “uprkos visokim oscilacijama cena u junu i julu kad je bio toplotni talas, cene električne energije u Evropskoj uniji su se stabilizovale, dok poslednjih dana imamo trend stabilizacije i u regionu. Električna energija je berzanska roba, postoje razni uticaji na kretanje cene, kao što je bio slučaj sa negativnom cenom struje u aprilu. U svakom slučaju, nema govora o poskupljenju električne energije za građane ove godine. Što se tiče privrede, očekujemo da nova metodologija obračuna cene struje i gasa bude na snazi i pre 1. novembra. Time ćemo dobiti mehanizam koji će omogućiti EPS-u i „Srbijagasu” da na brži i fleksibilniji način odgovore na kretanje cena na tržištu”.
Pročitajte još:
- Srbija menja stara brojila pametnim – kako će se to odraziti na račune za struju
- Srbija sve više ulaže u energetski sektor
- Na putu energetske tranzicije
Ministarka je rekla da smo u prethodnih nekoliko nedelja, bili suočeni sa nezapamćeno dugim toplotnim talasom i rekordnom potrošnjom električne energije, a sve to u vreme velikih remonta termo, hidro i rudarskih sistema. Jasno je da je deo energije morao biti obezbeđen na tržištu, ali ta struja nije kupovana po havarijskim cenama, niti je uvezeno više nego u decembru 2021. Upravo suprotno, pošto su remontne aktivnosti planirane, planiran je i uvoz, i to po najpovoljnijim uslovima.
Rekordna potrošnja iziskivala je i dodatne količine energije koje su takođe obezbeđene po najpovoljnijim tržišnim uslovima.
Intrevju u celosti pročitajte ovde.
Izvor: Politika