Porast potražnje za električnom energijom u naredne tri godine očekuje se da će se ubrzati na prosečnih 3,4 odsto. Oko 85 odsto povećanja svetske potražnje predviđa se da će doći pre svega iz Kine, Indije i zemalja jugoistočne Azije, navodi se u novom izveštaju IEA Elektricity 2024.
Ono što je dobro, jeste da se povećavaju kapaciteti izvora sa niskim emisijama, uključujući i obnovljive kao što su solarna, energija vetra i hidroenergija, ali i nuklearna. Štaviše, ovakvi izvori bi mogli do 2026. godine da čine gotovo polovinu svetske proizvedene električne energije. Do početka 2025. godine, obnovljivi izvori bi trebalo da čine više od jedne trećine ukupne proizvodnje.
Kada je reč o nuklearnoj energiji, do 2025. godine ona bi mogla da dostigne najviši globalni nivo, s obzirom na to da njen potencijal raste u Francuskoj, a takođe se u Japanu nekoliko elektrana vraća na mrežu. Pored toga, kako se navodi, novi reaktori će početi sa komercijalnim radom na mnogim tržištima kao što su Kina, Indija i Evropa.
Pročitajte još:
- KAKVI SU IZGLEDI ZA OSTVARENJE CILJA UTROSTRUČENJA OIE POSTAVLJENOG NA COP28?
- SNAŽNA PODRŠKA EVROPSKOG PARLAMENTA ZA RAZVOJ GEOTERMALNE ENERGIJE
- EU: USPEŠAN RAZVOJ ENERGIJE VETRA, ALI POTREBNI DODATNI NAPORI ZA POSTIZANJE CILJA DO 2030
U ovom trenutku, energetski sektor doprinosi sa više emisija CO2 od bilo kojeg drugog u svetskoj ekonomiji, navodi se na sajtu IEA. Očekivanja su da će se globalne emisije iz proizvodnje električne energije smanjiti za 2,4 odsto u 2024. godini.
Povećanje udela izvoza sa niskim emisijama vrlo je važan trend koji mora da se nastavi, pa i ubrza, s obzirom na to da će u narednim godinama doći po potražnje za električnom energijom. U Evropi i Sjedinjenim državama je tokom prošle godine ostvaren pad potražnje, međutim brojne su ekonomije u razvoju koje su zabeležile snažan rast, koji će se nastaviti do 2026. godine. Među razlozima nalaze se povećanje stanovništva i industrijalizacija.
Energetski portal