Inicijativa da do 2050. godine tri puta više energije bude iz nuklearki

Foto-ilustracija: Pixabay

Ova deklaracija, koja nije pravno obavezujuća, priznaje „ključnu ulogu nuklearne energije u postizanju globalne neto nulte emisije gasova staklene bašte/neutralnosti ugljenika do ili oko sredine veka“, u skladu sa Pariskim sporazumom.

Ukupno 22 zemlje potpisale su obećanje, uključujući Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Južnu Koreju, Mađarsku i Holandiju.

Međunarodni Pariski sporazum, usvojen 2015. godine, obavezuje svih 196 zemalja potpisnica da do 2100. godine zadrže porast temperature ispod dva stepena Celzijusa i učine sve da ono bude ispod 1,5 stepena.

„Analiza Međuvladinog panela za klimatske promene [IPCC] pokazuje da će nuklearna energija približno utrostručiti svoj globalni instalirani električni kapacitet od 2020. do 2050.“, navodi se u deklaraciji.

Ova deklaracija je potpisana uz još jedan poziv na utrostručenje kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine, uz podršku 120 zemalja. Učesnici COP28 su takođe „ponovo potvrdili potrebu da se ubrzaju napori za postepeno izbacivanje uglja iz globalnog energetskog miksa“.

Pročitajte još:

Rastuća potražnja za nuklearnom energijom

Foto-ilustracija: Pixabay (distelAPPArath)

„Nuklearna energija se vratila“, rekao je predsednik Emanuel Makron, koji je slavio u Dubaiju nekoliko sati nakon što je obećanje objavljeno u javnosti. Utrostručenje proizvodnih kapaciteta „šalje snažnu poruku svetu“, rekao je on.

Makron je dalje tvrdio da „da Svetska banka, međunarodne finansijske institucije [i] multilateralne razvojne banke treba da uključe nuklearnu energiju u svoju politiku kreditiranja energije“.

Ovo je jedini način da se podrži rast nuklearne infrastrukture u zemljama u razvoju.

„Mnoge zemlje u razvoju žele da investiraju […] u SMR [male modularne reaktore], koji su bezbedne i pouzdane alternative fosilnim gorivima i dobra investicija za stratešku autonomiju“, istakao je Makron.

Pre samo nedelju dana, evropski komesar za jedinstveno tržište Tjeri Breton predstavio je stvaranje nove Evropske alijanse za SMR, koja bi svetlost dana trebalo da ugleda početkom 2024.

Deklaracija COP28 takođe jasno pokazuje da namerava da sarađuje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA) kako bi se osiguralo da razvoj nuklearne infrastrukture „pridržava najviše standarde bezbednosti i zaštite“.

Nuklearna energija je „lažno rešenje“

Ali kritike protiv pnuklearnog obećanja su sve češće.

Foto-ilustracija: Unsplash (Ondrej Bocek)

„Bez obzira na specifične opasnosti nuklearne energije, ideja [međunarodne deklaracije] je smešna […] i dostojna nekoga ko se više bavi budućnošću nuklearne industrije nego spasavanjem čovečanstva“, rekao je Žan-Luk Melanšon, osnivač levo orjentisane stranke La France Insoumise.

Stavljanje svih opklada na nuklearnu energiju „je lažno rešenje“, tvrdi zelena poslanica u Evropskom parlamentu i predsednica Komiteta za transport Evropskog parlamenta Karima Deli za Evropu 1: to bi bilo „protiv naše istorije, kao što čak i Međunarodna agencija za energiju to jasno kaže: moramo se osloniti na obnovljivu energiju“.

U saopštenju za štampu, Grinpis je takođe kritikovao Makronovu „pronuklearnu opsesiju, [koja] maskira njegovu neozbiljnost kada je reč o klimatskim akcijama“.

Međunarodni sastanak COP28, godišnji događaj, trebalo bi da se završi 12. decembra.

Izvor: EURACTIV

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti