Zamena starih brojila „pametnim“, pokrenuta još 2012. nije urađena. Tenderi su obarani, a na mreži svega četiri odsto digitalnih strujomera. Ponovo se krenulo u posao i nadležni sada obećavaju do kraja decenije imaćemo 80 odsto pametnih brojila, kao i Evropska unija. Do kraja godine samo u Beogradu i Novom Sadu biće ugrađeno 90.000 pametnih brojila. Odlaganja više nema – kažu nadležni.
,,Taj tender koji je obaran u 2012. konačno će biti, valjda, finaliziran i nadam se da ćemo uspeti da dostignemo ovaj cilj od 80 odsto do kraja ove decenije. Cilj je ozbiljan, ali mislim da stvarno ovaj put treba i sama Distribucija da se potrudi da to probamo da ostvarimo i ranije“, rekao je Dejan Popović, predsednik Saveta Agencije za energetiku Srbije.
Da je ulaganje potrebno, objašnjava i resorna ministarka.
,,U Elektrodistribuciji, u koju nije ulagano decenijama u našu niskonaponsku mrežu, to treba da otvoreno i iskreno kažemo, i da prihvatimo činjenicu da su velika ulaganja neophodna da bi pre svega imali pouzdanije snabdevanje električnom energijom, jer je distribucija sistem sa kojim se građani najneposrednije susreću i od kojeg zapravo zavisi da li ćemo imati kvalitetno napajanje električnom energijom“, navela je Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike.
Pročitajte još:
- ŠTA ZNAČE PAMETNA BROJILA I KO IMA PREDNOST DA ZAMENI STARE STRUJOMERE
- SRBIJA U NAREDNIH 12 MESECI DOBIJA 500.000 PAMETNIH BROJILA
- KAKO DA SE SMANJI „STRUJNI UDAR“ NA RAČUNE GRAĐANA U GREJNOJ SEZONI, STRUČNJACI IMAJU PREPORUKE
Šta će nova brojila omogućiti
Nova brojila su „pametna“ jer donose višestruku korist: sadašnje skupo očitavanje brojila zameniće daljinsko, omogućiće daljinsko uključivanje i isključivanje struje, daljinsko upravljanje ne samo potrošnjom već i nižom i višom tarifom, kao i čuvanje podataka.
Na samoj mreži smanjiće gubitke, i tehničke i zbog krađe struje, koji su od 11 do 13 odsto. Pametnim brojilima, biće pokrivena i privreda.
,,Industrijska brojila predstavljaju možda 1,5 odsto ukupnog broja brojila u celom sistemu, a kroz njih protiče 40 odsto energije. Znači, imperativ je da taj protok energije stavimo pod kontrolu i pod nadzor distribuciji“, rekao je Saša Marčeta, specijalista za pametne merne sisteme u „Elektrodistribuciji Srbije“.
Novac za 470.000 pametnih brojila je obezbeđen, deo od 110 miliona evra iz donacije Evropske unije. Posao olakšava i to što se ta pametna brojila proizvode u Srbiji.
Izvor: RTS