Obuke za domaću industriju o Mehanizmu prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM)

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

Privredna komora Srbije, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i uz podršku Programa za jačanje kapaciteta za trgovinske politike (C4TP) Vlade Švajcarske, započela je seriju sektorskih obuka za izvozno orijentisanu industriju čiji proizvodi podležu novoj Uredbi EU o Mehanizmu prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM).

Prva u nizu obuka, namenjena industriji veštačkih đubriva održana je u Privrednoj komori Srbije.

„Usvajanjem nove Uredbe o mehanizmu prekograničnog prilagođavanja (cene) ugljenika – popularno CBAM Uredbe, imamo možda i po prvi put situaciju da se jedan tek donet propis EU direktno primenjuje i na Srbiju, iako Srbija nije još uvek članica EU, niti postoji odgovarajući nacionalni propis koji transponuje ovu EU regulativu“, ističe Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost.

Pročitajte još:

U uvodnim izlaganjima, Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju i Radman Šelmić, savetnik predsednika PKS, predstavili su širi kontekst ove uredbe sa osvrtom na Pariski sporazum, Evropski zeleni dogovor, Zelenu agendu za Zapadni Balkan, kao i na ESG koncept, uticaj na konkuretnost i potencijalne rizike sa kojima se kompanije suočavaju.

Branko Gabrić iz Advokatske kancelarije Gecić prezentovao je šta predviđa nova Uredba, šta je tranzicioni period, koji su rokovi i ko su obveznici izveštavanja.

Drugi deo specijalističke obuke koju je sproveo Danko Kalkan, senior menadžer iz revizorske kuće Ernst & Jang sa kolegom Bogdanom Skokovićem, fokus je bio na primeni CBAM Uredbe u sektoru đubriva, sa posebnim osvrtom na direktne i indirektne emisije, utvrđivanje granica sistema, proizvodnih ruta, proizvodnih procesa. Poseban deo obuke bio je posvećen uspostavljanju sistema praćenja i izveštavanja i obračunu specifičnih ugrađenih emisija.

Ovaj i naredni sastanci sa privredom poslužiće da se identifikuju najvažnija pitanja i dileme u vezi sa CBAM Uredbom, kako bi se u saradnji sa nadležnim državnim organima i svim ostalim zainteresovanim stranama došlo do optimalnog modela naplate ugljenika za Srbiju i kako bi se našoj privredi omogućila lakša zelena i energetska tranzicija i očuvali biznis i konkurentnost.

Naredne sektorske obuke odvijaće se prema rasporedu u nastavku.

Za cementnu industriju:

  • 18.10. PKS, Terazije 23, sala na 8. spratu

Za industrije aluminijuma, gvožđa/čelika:

  • 17.10. RPK Novi Sad
  • 19.10. RPK Sremska Mitrovica
  • 26.10. RPK Niš
  • 02.11. RPK Kragujevac

Prijave se vrše na adresu akademija@pks.rs

Šta je CBAM?

CBAM podrazumeva sistem naplaćivanja taksi u zavisnosti od sadržaja ugljenika u određenim proizvodima koji se uvoze u EU iz zemalja u kojima su klimatske politike manje ambiciozne od evropskih i u početku će se primenjivati samo na odabrani broj proizvoda: gvožđe i čelik, cement, đubrivo, aluminijum i električna energija.

Izvor: PKS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti