Nemačka je krajem prošle godine, u trenutku nezapamćene energetske krize najavila da planira zatvaranje preostalih nuklearnih elektrana. Tada je rečeno da će do kraja 2022. godine isključiti sve nuklearne elektrane iz pogona, kao i da će se osloniti na obnovljive izvore energije.
Nemački kancelar Olaf Šolc nedavno je izjavio da njegova vlada ostaje posvećena postepenom ukidanju nuklearne energije uprkos zabrinutosti zbog rasta cena energije i mogućih nestašica zbog rata u Ukrajini.
Međutim iz Brisela poručuju da Nemačka ne bi trebalo da isključuje preostale nuklearke.
“U interesu je cele Evrope, ne bi tebalo da isključuju svoje preostaje nuklearne elektrane. Izuzetno je važno da tri nemačke nuklearne centrale koje su ostale u pogonu nastave dalje da rade”, rekao je Tijeri Breton, evropski komesar za unutrašnju trgovinu, prenosi agencija dpa.
Kako je objasnio, njihov rad bi trebalo produžiti “makar na nekoliko meseci”.
U Nemačkoj još nekoliko meseci treba da rade reaktori Izar 2 u Bavarskoj, Emsland u Donjoj Saksoniji i Nekarvesthajm 2 u Baden-Virtembergu. Odluku da se potpuno odrekne nuklearne energije Nemačka je donela posle nesreće u japanskoj centrali Fukušima 2011.
Pročitajte još:
I Belgija je, krajem prošle godine najavila da planira zatvaranje preostalih nuklearnih elektrana, a Belgijska vlada je tada saopštila da su dugo pravili plan kako će ugasiti sve nuklearne elektrane do 2025. godine.
Ipak, nedavno su saopštili da odustaju od ovog plana i da će životni vek njihovih nuklearnih elektrana biti produžen za 10 godina.
U Turskoj i Češkoj se grade nova nuklearna postojenja, Italija je zatvorila sve svoje nuklearne elektrane, a Španija i Švajcarska planiraju da do 2030. godine prestanu da koriste nuklearnu energiju.
Nuklearne elektrane su drugi najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, odmah posle elektrana na fosilna goriva, sa čak 26 odsto proizvedene energije.
Milica Radičević