U jeku ekonomske krize, Liban pokreće solarnu revoluciju

Foto-ilustracija: Pixabay

Mnogi domovi u Libanu nemaju stabilan pristup električnoj energiji, a nestanci struje znaju da potraju i po 23 sata dnevno. Iako državna elektroprovreda proizvodi blizu 90 odsto električne energije u zemlji, ona je u stanju da domove snabdeva strujom samo po nekoliko sati dnevno, piše France24.

Višegodišnja ekonomska, socijalna i politička kriza naterala je mnoge Libance da spas od nestašice struje potraže u dizel generatorima, mada se danas sve više njih okreće ka solarnoj energiji pokrećući na taj način zelenu revoluciju.

U zemlji koja ima 300 sunčanih dana godišnje jasno je zašto je solarna energija pravi izbor, ali još uvek nedostaju veliki solarni projekti koji bi pomogli da se Liban izvuče iz energetske krize.

Problem je, piše France24, i to što Libanu nedostaje adekvatna regulativa u sektoru OIE, kao i dovoljno stručnih kompanije koje bi postavljale instalacije bez tehničkih grešaka.

Ipak, pomaka u razvoju solarne energije ima, a kako javlja The New Arab,  solarna industrija u Libanu porasla je sa nekadašnjih 130 kompanija na 800 koliko ih ima danas.

Liban je usvojio ambiciozan cilj da pokrije 30 odsto svoje potrošnje energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine, navodi se u studiji koju je sprovela Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) u saradnji sa libanskim Ministarstvom energije i voda.

Izvesno je da će solarna energija činiti značajan procenat novoizgrađenih OIE elektrana jer, pored velikog broja sunčanih sati, Liban ima i velike površine zemljišta pogodne za izgradnju solarnih projekata.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti