Udruženje Sunce: Javnost nedovoljno uključena u odluke koje se tiču životne sredine

Foto-ilustracija: Unsplash (Nik Shuliahin)

Kao rezultat shvatanja važnosti glasa građana prilikom donošenja odluka o životnoj sredini, 25. juna 1998. godine, u danskom gradu Arhusu, potpisana je Arhuska konvencija koja se temelji na tri načela – pristupu informacijama, učestvovanju javnosti prilikom donošenja odluka važnih za životnu sredinu i pristupu pravosuđu.

Sve države potpisnice obavezne su da postulate učestvovanja javnosti prenesu i inkorporiraju u domaće zakonodavstvo tako što će zakonodavac stvoriti pravni okvir koji će biti razumljiv svim građanima i jednako važeći na celoj teritoriji.

Proveru pravilnog sprovođenja Konvencije osiguravaju i periodični izveštaji koji se dostavljaju telima Konvencije.

I Republika Hrvatska, kao potpisnica Konvencije, obavezna je da podnese pomenuti izveštaj, pa je tako pedlog Izveštaja RH za period od 2017. do 2021. godine stavljen na uvid građanima preko portala e-savetovanje u martu 2021. godine.

Udruženje Sunce svojim komentarima ukazalo je na neke od sistemskih problema u sprovođenju postulata Konvencije, a, između ostalog, to su:

  • Nedovoljna osposobljenost građana da koriste pravne alate za dobijanje relevantnih informacija o okolini kao i inercija javnopravnih tela da naprave korak više u pružanju pravne pomoći u tom smislu.
  • Nedonošenje podzakonskih akata koji bi osigurali efektivnu implementaciju Konvencije u zakonodavstvo RH.
  • Paušalno uključivanje javnosti bez stvarne volje i interesa da se izražena mišljenja procesuiraju i inkorporiraju u odluke.
  • Nepružanje potpunih informacija u upravnim postupcima zaštite okoline.

Konsultacije sa građanima za izveštaj o sprovođenju Arhuške konvencije upravo su završene i svi istaknuti komentari Udruženja odbačeni su izrazima „Primljeno na znanje“ ili „Nije prihvaćen“. Obrazloženja zašto se neki od gore navedenih komentara ne prihvataju, navedena su paušalno, navodi se u saopštenju Udruženja.

Iz Udruženja Sunce dodaju da je poanta u procesu učestvovanja javnosti pronalaženje rešenja za unapređenje zakonodavnog okvira u službi učestvovanja javnosti u pitanjima životne sredine i prenošenje duha Konvencije u pravni sistem Hrvatske.

„Cilj sprovođenja konsultacija s javnošću na nacrt izveštaja ne bi trebalo da bude kategoričko odbijanje svakog stava suprotnog tekstu navedenom u izveštaju, kao ni blokiranje progresa upotrebom moći. Naprotiv, saradnja je ključ uspeha.“, piše u saopštenju.

Izvor: Zeleni forum

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti