Najvažniji međunarodni dan posvećen podizanju svesti o značaju očuvanja planete jeste Svetski dan zaštite životne sredine, koji se obeležava svake godine 5. juna. Ovaj dan ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1972. godine, a prvi put je obeležen 1973. pod sloganom Samo jedna Zemlja.
U fokusu ovogodišnjeg obeležavanja nalazi se borba protiv zagađenja plastikom. Podaci pokazuju da se svake godine proizvede više od 400 miliona tona plastike, od čega 11 miliona tona završi u rekama, jezerima i morima.
Poseban problem predstavlja mikroplastika, koja putem vode, hrane i vazduha dospeva u organizme ljudi i životinja. Procene pokazuju da prosečna osoba godišnje unese više od 50.000 čestica plastike.
Pročitajte još:
- Zašto plastika guši svet – odgovori na 10 ključnih pitanja
- Drastičan rast plastičnog otpada u industriji bezalkoholnih pića do 2030. godine
- Japanski istraživači razvili plastiku koja se razgrađuje u moru za dan, vraćajući prirodi fosfor i azot
Zbog toga se Svetski dan zaštite životne sredine ove godine pridružuje kampanji #PobediZagađenjePlastikom (#BeatPlasticPollution), koju predvodi Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), sa ciljem da se mobilišu zajednice širom sveta na primenu i zagovaranje rešenja za ovaj globalni problem.
Ovaj dan je poziv vladama, kompanijama i građanima da preduzmu konkretne korake u pravcu smanjenja upotrebe plastike, unapređenja reciklaže i razvoja cirkularne ekonomije.
Energetski portal