EPCG: MHE „Otilovići“ izuzeti iz Deklaracije o zabrani gradnje

Foto: Elektroprivreda Crne Gore

Crna Gora je na korak do usvajanja Deklaracije o zabrani gradnje mini hidroelektrna (MHE), mada izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, smatra da bi za pojedine objekte ipak treabalo napraviti izuzetak. Reč je o MHE „Otilovići“ za koju Rovčanin tvrdi da je tehnički ostvarljiva, ekološki stabilana i ekonomski sigurana, navodi se u saopštenju EPCG.

„U ovom trenutku, svaki energetski objekat koji koristi obnovljiv izvor energije je važan i nadamo se se da će MHE ‘Otilovići’, zbog specifičnosti i činjenice da prethodno postoji infrastruktura i da nedostaje praktično samo mehanika, te da nema daljeg uticaja na životnu sredinu, naići na razumevanje Vlade i nadležnog Ministarstva kapitlanih investicija“, smatra Rovčanin.

On tvrdi da bi uticaj ove MHE na životnu sredinu u istoimenom pljevaljskom selu bio zanemarljiv, a da bi kompanija i država imale velike ekonomske i energetske koristi.

„Ova MHE bi koristila višak vode iz već postojeće akumulacije koja je napravljena za potrebe rada pljevaljske Termoelektrane (TE). Za potrebe TE izgrađena je lučno-betonska brana sa pratećim objektima visine 59 metara, a zapremina stvorene hidroakumulacije je oko 18 miliona metara kubnih. Prema dosadašnjim hidrološkim ispitivanjima, srednji višegodišnji proticaj na profilu brane iznosi 4,68 metara kubnih u sekundi. To daje mogućnost izgradnje MHE „Otilovići“ uz postojeću branu, čime bi se viškovi vode iz akumulacije, kao i voda biološkog minimuma koja se ispušta iz akumulacije, koristili za proizvodnju električne energije.“, rekao je Rovčanin.

Izgradnja MHE „Otilovići“ analizirana je od početka gradnje brane 1981. godine, dok je projektna dokumentacija više puta dorađivana, ali bez realizacije. Pošto MHE nije izgrađena po sticanju uslova, EPCG je izgubila više od 20 miliona evra, imajući u vidu da bi godišnja proizvodnja bila oko 600.000 do 700.000 evra, dodaje se u saopštenju.

Rovčanin je pojasnio da je prema analizama projekat „Otilovići“ ekološki stabilan, jer će svi objekti sistema biti skladno uklopljeni uz već postojeće energetske objekte i u ekološko okruženje.

On dodaje da su sagledani svi pozitivni i negativni uticaji na ekosisteme, te da su nađena rešenja kojima se omogućava nesmetan razvoj ekosistema i čuva postojeći biodiverzitet. Osim toga, Rovčanin naglašava da projekat ne vrši nikakvu destrukciju biodiverziteta reke Ćehotine niti poremećaj njenog hidrološkog režima, ne destabilizuje postojeće vodosnabdevanje i ne ugrožava tradicionalni način života lokalnog stanovništva.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti