Skladište energiju iz OIE u vrelom pesku

Foto: Patrick Davenport / Al Hicks (NREL)

Iako smo u eru obnovljivih izvora energije (OIE) uveliko zašli, do potpunog oslanjanja na zelenu energiju očekuje nas dugačak put. Pre svega, jer je neophodno rešiti neke od poteškoća za koje nismo znali dok smo zavisili mahom od termoelektrana na fosilna goriva.

I dok je pre bilo dovoljno pojačati rad termoelektrana kadgod nastanu manjkovi električne energije, sa solarnom energijom i energijom vetra to nije moguće jer njihova efikasnost u potpunosti zavisi od vremenskih prilika.

Stoga je neophodan efikasan i pouzdan sistem skladištenja proizvedene energije kako bi se sačuvali viškovi proizvodnje i iskoristili po potrebi. Na pomen skladištenja električne energije prva pomisao su litijum-jonske baterije, premda su one pogodne samo za čuvanje manjih količina energije na kraći vremenski period.

Za potrebe zgrada, industrije i elektrodistributivne mreže nužno je pronaći alternativni sistem skladištenja energije, a upravo su istraživači sa Nacionalne laboratorije za obnovljivu energiju (NREL) iz SAD-a na korak do rešenja.

Štaviše, njihov prototip nove tehnologije termalnog skladištenja energije koja kao medijum koristi jeftin silicijumski pesak, odnosno kvarc, već se nalazi u završnoj fazi testiranja.

Tehnologija pod imenom „Enduring“ (Izdržljivo) koristi višak električne energije iz OIE za zagrevanje kvarca. Čestice peska prolaze kroz niz električnih grejnih elemenata da bi ih zagrejale na 1.200 ° C, a potom se gravitaciono unose u izolovane betonske silose radi skladištenja toplotne energije.

Kada je potrebno proizvesti veću količinu energije, vruće čestice se gravitaciono unose kroz izmenjivač toplote, zagrevajući i stvarajući pritisak u radnom gasu koji pokreće turbomašinu i generatore koji stvaraju električnu energiju za mrežu.

Kada se isprazne, hladne čestice iznova se ubacuju u izolovane silose za skladištenje sve dok uslovi ponovo ne budu pogodni za punjenje.

Na ovaj način moguće je ekonomično skladištiti čak 26.000 MWh toplotne energije, mada se zahvaljujući modularnom dizajnu kapacitet skladištenja može relativno lako povećati ili smanjiti, objašnjeno je u saopštenju.

Osim što je neuporedivo jeftinija od litijum-jonskih baterija, ova tehnologija pogodna je za sva postrojenja koja zahtevaju skladištenje velikih količina električne energije na duži vremenski period pa će, ukoliko prođe završna testiranja, „Enduring“ sasvim sigurno postati globalno priznata.

Milena Maglovski

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti