Platforma FoodSHare poziva kompanije da doniraju hranu

Foto: Promo

Onlajn platforma FoodSHare poziva kompanije zainteresovane za doniranje hrane da se registruju na ovoj platformi i na taj način doprinesu smanjenju otpada od hrane. Platforma čiji je cilj povezivanje donatora hrane sa primaocima, broji više od 50 registrovanih kompanija u Srbiji. Od marta kada je počela sa radom, realizovane su donacije 67.000 kg hrane, kojima je potpomognut rad više od 35 humanitarnih organizacija.

Aplikaciju je razvila beogradska organizacija Foodscale Hub u okviru međunarodnog projekta Ploutos koji je finansiran od strane Evropske komisije u okviru programa za istraživanje i inovacije Horizont 2020.

Prema najnovijem istraživanju sprovedenom od strane Ujedinjenih nacija, u svetu je 2019. bačeno 931 miliona tona hrane. Procenjuje se da proizvođači hrane, uključujući industrijske i poljoprivredne proizvođače čine čak 26 odsto ove količine, dok trgovinski lanci i distributeri imaju svoj udeo od 13 odsto.

Bacanje hrane – moralni i ekološki problem

Negativan trend bacanja hrane važi i za našu zemlju, budući da se u Srbiji na godišnjem nivou baci preko 726.196 tona hrane. Ova praksa je problematična jer viškovi hrane koji završe na deponijama i u procesu industrijskog uništavanja emituju velike količine metana, jednog od najštetnijih gasova koji prouzrokuje efekat staklene bašte.

Takođe, postoji i moralni problem bacanja viškova hrane, budući da se gotovo pola miliona građana Srbije smatra socijalno ugroženim, a za veliki broj njih usluge narodnih kuhinja i donirana hrana predstavljaju jedini obrok u toku dana.

Polazeći od ideje da ovi problemi u velikoj meri mogu biti rešeni unapređivanjem i usklađivanjem procesa donacije hrane, organizacija Foodscale Hub razvila je FoodSHare platformu – jedinstvenu web platformu za donacije hrane koja povezuje sve relevantne aktere iz domena donacija hrane.

FoodSHare služi kao tačka povezivanja donora hrane (poljoprivredni i industrijski proizvođači, distributeri, trgovinski lanci) i primalaca donacija (narodne kuhinje i druge humanitarne organizacije).

Foto: pixabay

Donori imaju mogućnost da u svakom trenutku posredstvom platforme ponude svoje viškove hrane velikom broju humanitarnih organizacija, dok se primaoci donacija mogu prijaviti za preuzimanje ponuđenih količina. Korišćenje svih funkcionalnosti platforme je besplatno.

Neko ima višak, neko manjak

U narednom periodu, FoodSHare platforma sprovešće akciju prikupljanja hrane za najugroženije grupe građana u vidu prikupljanja donacija raznovrsnih namirnica. U želji da podigne svest o značaju teme donacija hrane FoodSHare platforma poziva sve zainteresovane kompanije da se registruju i podrže ovu društveno odgovornu inicijativu.

FoodSHare platforma podržana je od strane preko 50 relevantnih učesnika iz domena donacija hrane, kako donora, tako i primalaca donacija, uključujuči organizacije kao što su Crveni krst Vojvodine, Banka hrane Beograd i Fondacija Ana i Vlade Divac.

Maja Žikić, tehnički vođa pilot aktivnosti, ističe da je problem generisanja otpada aktuelan u svim industrijama, ali je u domenu hrane relativno jednostavno rešiv.

„Postoji strana koja ima viškove i strana kojoj su ti viškovi neophodni. Takođe, postoje barijere koje još uvek stoje na putu ka održivom lancu ishrane u domenu tretiranja otpada. Ideja FoodSHare platforme je da glavnim akterima ponudi jednostavno logističko rešenje za optimizaciju viškova i društveno odgovorno poslovanje, pritom smanjujući pritisak na ekosistem“, zaključuje Maja Žikić.

Izvor: Centar za promociju cirkularne ekonomije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti