Pčelari udruživanjem postigli rekordan izvoz i cenu meda

Foto: Savez pčelarskih organizacija Srbije

Zahvaljujući pogonu za prikupljanje i plasman meda “Naš med” u Rači, udruženi pčelari u prošloj godini uspeli su da ostvare rekordan izvoz meda u vrednosti od 15 miliona dolara. Kako se navodi na sajtu Vlade, povećana je i otkupna cena bagremovog meda za 56 odsto, a šumskog meda za čak 241 odsto.

Pogon u Rači obišla je premijerka Ana Brnabić, koja je iskoristila priliku da pozove sve poljoprivredne proizvođače da se udruže na sličan način kao pčelari.

“To bi moglo da bude rešenje i za probleme malinara, svi treba da se ugledaju na pčelare, jer onda sami sebi obezbeđuju dodatnu sigurnost i ne zavise od nepoštenih i nelojalnih posrednika i sami plasiraju proizvod i nalaze put do svojih kupaca. U ovaj pogon investirano je 1,6 miliona evra, pčelari su njegovi većinski vlasnici, dok manjinski deo ima opština Rača”, rekla je Ana Brnabić.

Ona je podsetila na to da se taj projekat realizuje uz podršku Vlade Srbije, i istakla da su pčelari za samo osam meseci, preko ovog pogona uspeli bez posrednika da otvore najzahtevnije evropsko tržište za izvoz srpskog meda, što je veliki uspeh.

Brnabić je rekla da se sada pčelarima plaća avansno 90 odsto bez posrednika i da su zato uspeli toliko da podignu cenu meda.

“Drago mi je da ćemo 2020. godinu pamtiti ne samo po koronavirusu, već i po istorijskom rekordu vrednosti izvoza meda. Pčelari su uspeli da plasiraju med i na tržište Saudijske Arabije i mogu da očekuju otvaranje i drugih tržišta”, navela je premijerka.

Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović iskazao je zahvalnost premijerki na velikoj podršci i istakao da je projekat „Naš med“ uspeo, kao i da je za osam meseci već otkupljeno 90 tona meda, uz napomenu da će danas to biti već 110 tona, a za neki dan i 130 tona.

U junu 2020. godine otvoren je Pogon za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a „Naš med“ u Rači.

Energetski portal

 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti