Kako je Ruanda postala jedna od najčistijih zemalja na svetu

Foto-ilustracija: Pixabay

Zahvaljujući zapadnim mejnstrim medjima, koji su mi dobro isprali mozak selektivnim prikazivanjem siromaštva, bolesti i ratova na afričkom kontinentu, nikada ne bih pomislila da se jedna od najčistijih država na planeti nalazi tik ispod ekvatora.

Ruanda je mala afrička zemalja u kojoj prosečna plata jedva iznosi 160 američkih dolara mesečno, ali to je nije sprečilo da preduzme niz konkretnih koraka u borbi protiv klimatskih promena i zagađenja i time zada domaći zadatak daleko razvijenijim državama.

Sumorni prizori divljih deponija, zagađenih reka i ogoljenog zemljišta postali su prošlost za Ruandu koja odlučno ide napred ka još većem ekološkom i ekonomskom standardu, a ovo su neke od jednostavnih mera koje su primenili:

Zbogom plastičnim kesama

I dok u mojoj kuhinji visi plastična kesa puna drugih plastičnih kesa koje očajnički pokušavam da iskoristim što više puta, u Ruandi od 2008. godine nemaju taj problem.

Stavivši embargo na sve plastične kese i ambalaže, vlasti u Ruandi rešili su se jednog od najvećih izvora zagađenja koji je izazivao pomor riba, stvarao velike količine otpada i negativno uticao na poljoprivredu.

Pošto je čitav svet naizgled utvrdio gradivo o tome da je plastika jedan od najvećih neprijatelja životne sredine, pitam se zašto sve države, uključujući i našu, jednostavno ne zabrane korišćenje jednokratnih plastičnih proizvoda. Oni koji prvi i drugi put zaborave da ponesu ceger u kupovinu, pa moraju nespretno da žongliraju namirnicama sve do kuće, treći put će se sigurno setiti, baš kao što se sete da obuju cipele pred izlazak napolje. Vreme je da promenimo navike.

Zajedničke akcije čišćenja

Uverili smo se da čak i pojedinci mogu očistiti čitave plaže i divlje deponije, a zamislite kakav se rezultat postiže kada se udruži čitava nacija! U Ruandi se svake poslednje subote u mesecu održava masovna akcija čišćenja, a one, koji bi radije da lenčare tog dana, policija je spremna da udari po džepu.

Bacanje smeća na ulice i drugi oblici zagađenja strogo su zabranjeni, a svako ko se ogluši o zakon rizikuje velike novčane kazne, čak i zatvor.

Pošumljavanje i zaštita vrsta

Foto-ilustracija: Pixabay

A sada moj omiljeni deo: kako bez zdravih šuma nema zdrave životne sredine, u Ruandi su uložili velike napore u restauraciju dragocenih pluća zemlje i prirodnih staništa divljih vrsta. Nekadašnji cilj bio je da 30 odsto površine Ruande bude prekriveno šumama do 2020. godine, a danas se mogu pohvaliti sa 29,8 odsto površine pod krošnjama – zamalo!

Kada je reč o zaštiti ugroženih životinja, nekada morate biti veoma kreativni kako biste ih napokon skinuli sa nišana lovokradica. Umesto da ostave mogućnost da osuđivani krivolovci ponovo uprljaju ruke, u Ruandi zapošljavaju nekadašnje prestupnike kao čuvare gorila i drugih ugroženih životinja koje su doskora lovili.

Više obnovljive energije

Bez zelene energije nezamislivo je i govoriti o zdravoj životnoj sredini, pa tako Ruanda intenzivno ulaže u obnovljive izvore  energije– pretežno hidro i geotermalne elektrane.

Iako je udeo OIE u energetskom miksu još uvek mali, Ruanda ima veliki potencijal za korišćenje solarne energije, pa će sredstva Green Climate fonda za istočnu Afriku najverovatnije biti iskorišćena za izgradnju solarnih postrojenja.

Trenutno se u Kigaliju nalazi jedini eko-hotel u zemlji koji koristi 100 odsto solarnu energiju.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti