Evropska komisija odlučila je da privremeno obustavi deo isplata Rumuniji u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (PNRR), zbog nepoštovanja kriterijuma tzv. Prekretnice 121, koja se odnosi na unapređenje korporativnog upravljanja u državnim energetskim kompanijama. Sporno je što su određene osobe imenovane na upravljačke funkcije mimo principa transparentnosti i stručne selekcije, što je u suprotnosti s reformskim obavezama koje je Rumunija preuzela prema EU.
PNRR je sveobuhvatan investicioni i reformski plan koji svaka država članica EU izrađuje kao odgovor na pandemijsku krizu, koristeći sredstva iz evropskog fonda „NextGenerationEU“. Cilj PNRR-a je da podstakne ekonomski oporavak i otpornost, kao i zelenu i digitalnu tranziciju.
Prekretnica 121, deo šeste komponente PNRR-a, postavlja jasne uslove za profesionalizaciju rukovođenja državnim firmama – uključujući jasan konkursni postupak, javne oglase, nezavisne komisije i jasne profile kandidata. Evropska komisija je utvrdila da određena imenovanja u rumunskim energetskim kompanijama nisu ispunjavala uslove.
Pročitajte još:
- Rumunija dobija mali nuklearni reaktor snage 77 MW: Prvi takav projekat u EU
- Kraj ograničenih cena energije, pad domaće proizvodnje – energetski raskorak Rumunije
- Zabeležen rekordan trenutni nivo solarne proizvodnje u Rumuniji – usledila reakcija tržišta
Rumunsko Ministarstvo energetike priznalo je da su nepravilnosti postojale, ali je naglasilo da se one odnose na period pre juna 2023. godine. Od tada, kako tvrde u Ministarstvu, pokrenut je talas promena: smenjeni su svi rukovodioci na koje su se odnosile primedbe Evropske komisije — ukupno oko 40 osoba iz osam ključnih kompanija — a na njihovo mesto su imenovani privremeni upravljači dok traju nove, pooštrene selekcije.
Vlada je čak sastavila profil svakog upravnog odbora, definisala očekivanja od kandidata, kao i sistematske planove selekcije — što je sve prethodno usaglašeno sa Evropskom komisijom.
Zahvaljujući ovom ubrzanom odgovoru, Komisija je već priznala napredak Rumunije, ocenivši da je ispunjeno 65,5 odsto obaveza u okviru prekretnice 121, i smanjila je zamrznuti iznos za približno 70 miliona evra. Time je izbegnut potpuni gubitak potencijalnih 300 miliona evra koji su bili dovedeni u pitanje.
Ministarstvo poručuje da će nastaviti sa sprovođenjem reformi do potpunog usklađivanja sa zahtevima PNRR-a, kako bi sva sredstva bila deblokirana, a državne energetske kompanije konačno ušle u fazu modernog, transparentnog i performansno orijentisanog upravljanja.
Energetski portal





