Nestanci struje sve su češća pojava u evropskim zemljama što nameće pitanje stabilnosti elektroenergetskih sistema u Evropi. Zato je Institut za energiju jugoistočne Evrope (IENE) objavio izveštaj pod nazovim „Koliko je jugoistočna Evropa ranjiva na nestanak struje?“ u kojem upozoravaju na slabosti elektroenergetskog sistema i pojašnjavaju moguća rešenja.
Poremećaj u jednom delu regionalnog sistema, bilo zbog tehničkog kvara ili nestabilnosti u protoku električne energije, može izazvati lančane efekte preko granica, posebno u uslovima visoke potrošnje ili neuravnotežene proizvodnje.

U izveštaju je pojašnjeno da rast obnovljih izvora energije, koji je ključan za održivost, može predstavljati izazov za stabilnost mreže, kao i da energetska tranzicija mora biti praćena modernizacijom mreže i operativnom spremnošću.
„Zastareli prenosni sistemi, neujednačena ulaganja u tehnologije pametnih mreža i ograničeni kapaciteti za skladištenje energije povećavaju izloženost regiona ozbiljnim poremećajima. Takođe, iako je prekogranična trgovina električnom energijom prednost, ona može preneti nestabilnost mreže preko nacionalnih granica, posebno ako protokoli za vanredne situacije nisu usklađeni”, navode iz IENE.
Nestanak struje u Portugalu i Španiji je upozorenje na to šta se može dogoditi kada mreže rade blizu svojih granica, bez dovoljno rezerve ili adekvatne kontrole nad fluktuacijama u proizvodnji iz obnovljivih izvora.
Pročitajte još:
- Nemačka ima dva miliona baterija za sladištenje električne energije
- Da li su depoi i elektroenergetska mreža spremni za punjenje električnih kamiona?
- Nakon energetskog kolapsa, nova rasprava o značaju nuklearne energije u Španiji
„Kako region širi svoj portfelj obnovljivih izvora, veći naglasak mora biti stavljen na fleksibilnost mreže, rezerve kapaciteta i digitalne sisteme upravljanja koji mogu trenutno reagovati na oscilacije. Strateška ulaganja u baterijsko skladištenje, reverzibilne hidroelektrane, prilagodljivu potrošnju i fleksibilnu proizvodnju uz podršku najsavremenije energetske elektronike više nisu opcija — oni su neophodni”, kažu iz IENE.
Varijabilni obnovljivi izvori (VRE), kao što su vetar i sunce, predstavljaju izazov za stabilnost mreže ako nisu podržani dovoljnim kapacitetima za skladištenje energije, fleksibilnom proizvodnjom iz velikih termalnih elektrana i upravljanjem sistemom u realnom vremenu.
Prekid u snabdevaju električnom energijom u Španiji i Portugalu može se pripisati energetskom miksu Grčke, koja 45 odsto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vetroelektrane mogu osigurati i do 80 odsto potrošnje.
Na kraju analize ističu da uz pažljivo planiranje, regionalnu koordinaciju i pravovremena ulaganja, region može ublažiti rizike i nastaviti da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost.
Energetski portal