U regionu bukte požari, MUP apeluje da se ne pali vatra

Foto-ilustracija: Unsplash (Matt Howard)

Sa požarima se u ovom trenutku suočava većina regionalnih država. U slovenskoj regiji Kras vatrena stihija počela je od juče da se smiruje i situacija je trenutno pod kontrolom, ali postoji strah da bi ponovo mogla da ojača zato što se pravac vetra, koji je glavni krivac za brzo širenje požara, brzo menja. U sredu je evakuisano više od 100 ljudi, a u toku noći između srede i četvrtka požar je gasilo više od 800 vatrogasaca, dok je u jutro aktivirana i dodatna pomoć.

Na području Republike Hrvatske u protekla 24 sata prijavljeni su požari otvorenog prostora na predelu Podravlja prema Parku prirode Kopački rit i na ostrvu Brač, koji su ubrzo dovedeni pod kontrolu.

U Bosni i Hercegovini požar koji je zahvatio Park prirode Blidinja od srede se ponovo rasplamsao, zbog čega je Opština Posušje proglasila stanje prirodne nesreće za ovo područje. U gašenju požara pomažu i ekipe iz Jablanice, Tomislavgrada, Gruda, Mostara, Širokog Brijega, kao i vojska Oružanih snaga BiH.

U prethodnih nekoliko dana na području Bosne i Hercegovine zabeleženo je više od 15 požara, od kojih je većina ugašena, dok je požar kod Boračkog jezera pod kontrolom.

S obizrom na situaciju koja je zadesila region, kao i duži sušni period bez padavina koji se očekuje, uz visoke temperature, Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije apeluje na građane da ne pale travu i nisko rastinje na otvorenim prostorima, u šumi i po obodima šuma, zbog opasnosti širenja požara.

Samo u toku juna i jula ove godine evidentirano je 3.836 požara, od čega je 2.884 je nastalo na otvorenom prostoru.

Iz Sektora podsećaju građane da je odredbama Zakona o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje trave, niskog rastinja i smeća na otvorenom prostoru i ostataka strnih useva i da je za nepoštovanje ove odredbe zaprećena kazna, za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.

Ovim zakonom zabranjeno je i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume, izuzev na određenim i za to obeleženim mestima, u skladu sa propisanim merama zaštite od požara. Za nepoštovanje ove odredbe zakona zaprećena kazna za fizička lica iznosi od 10.000 do 50.000 dinara.

Sektor za vanredne situacije i u narednom period će, zajedno sa drugim linijama rada MUP-a, nadležnim inspekcijskim službama republičkog i lokalnog nivoa, nastaviti aktivnosti pojačanog nadzora i obilaska terena kako bi se pronašli građani koji ne poštuju zakonske odredbe, i sprovelo njihovo procesuiranje, sa ciljem da se smanji broj požara na otvorenom prostoru i poveća bezbednost naših građana i njihove imovine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti