Pivo od otpadnih voda kao dokaz da je moguće potpuno prečistiti vodu

Foto-ilustracija: Pixabay

Otpadne vode reciklažom mogu imati višestruku upotrebu. To pokazuje primer Portugalije gde njihova fabrika, nadomak prestonice, prečišćava i kanalizaciju do nivoa da se može koristiti i u proizvodnji pića. Da bi to dokazala fabrika je proizvela i sopstveno pivo.

U bazene fabrike otpadnih voda „Alkantara“ u predgrađu Lisabona slivaju se kanalizacija i druge prljave vode iz 750 hiljada domaćinstava i drugih korisnika. Proizvodni proces prečišćavanja počinje izdvajanjem mulja – koji takođe iskoriste kao biomasu od koje proizvode struju – čak 18 hiljada gigavata godišnje za potrebe fabrike. Preradom otpadnih voda, kažu, čuvaju i javno zdravlje i životnu sredinu.

„Ova voda, posle tehnološkog tretmana, kao što možete da osetite, ne miriše loše. Ova voda je sada dobra i dalje može da se koristi u prirodi“, objašnjava Markos Batista, direktor komunikacija fabrike otpadnih voda „Alkantara“.

Lisabonska fabrika godišnje prečisti oko dva i po miliona kubnih metara otpadnih voda. Time, kažu, sprečavaju i nestašice vode usled klimatskih promena. Voda koju prerade ima višestruku namenu. Koristi se u industriji, za zalivanje poljoprivrednih površina i za pranje ulica.

Pročitajte još:

Posle hemijskog fabričkog tretmana deo prerađenih otpadnih voda se ponovo vraća u reku. A da je ta voda biološki i hemijski isprvna i čista potvrđuje, kažu, i činjenica da su uspeli da sačuvaju sve vrsta riba u svojim vodama.

Kako bi dokazali taj kvalitet vode, od nje su naprvili pivo koje nije za prodaju već njime pokušavaju da uvere javnost da je reciklaža otpadne vode korisna i isplativa. Pivom, koje je 2021. godine dobilo i evropsku nagradu za inovacije, počaste goste. Probala ga je i grupa novinara iz Srbije koja je u okviru projekta Evropske unije – „Puls Evrope“ – obišla fabriku.

„Pivo smo proizveli kako bismo promenili mišljenje i podigli svest o značaju čuvanja i ponovnog korišćenja najvrednijeg resursa – voda. Voda je bogatstvo i od nas ljudi najviše zavisi kako ćemo je i koliko iskoristiti“, dodaje Batista.

I proces prerade je održiv. Arhitekta koji je projktovao fabriku dobio je nagradu. Proizvodni pogoni za preradu vode gotovo se i ne vide jer su ispod zemlje. Na površini je njen krov koji je pretvoren u zelenu oazu, koju navodnjavju prečišćenom vodom.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti