Otkrivena “ogromna” ozonska rupa iznad tropskih krajeva

Foto-ilustracija: Pixabay

Kanadski naučnik Ćing-Bin Lu, profesor na Univerzitetu Vaterlo u Ontariju, tvrdi da je otkrio neočekivanu, ogromnu rupu u ozonskom omotaču iznad tropskog regiona planete koja bi mogla da utiče na 50 odsto svetske populacije, javljaju svetski mediji.

Kako stoji u studiji, objavljenoj u časopisu AIP Advances, rupa je sedam puta veća od čuvene antarktičke ozonske rupe koja se pojavljuje tokom proleća. Nova rupa je, međutim, prisutna tokom cele godine i to još od  osamdesetih godina prošlog veka, navodi Lu.

„Tropi čine polovinu površine planete i dom su oko polovine svetske populacije. Postojanje tropske ozonske rupe može izazvati veliku globalnu uznemirenost jer oštećenje ozonskog omotača može dovesti do povećanja prizemnog UV zračenja, što može povećati rizik od raka kože i katarakte kod ljudi, oslabiti imuni sistem ljudi, smanjiti prinose u poljoprivredi i negativno uticati na osetljive vodene organizme i ekosisteme “, rekao je profesor Lu.

Tropi su regioni Zemlje koji uključuju ekvator, delove Severne Amerike, Južne Amerike, Afrike, Azije i Australije.

Lu tvrdi da je sa svojim timom identifikovao najnoviju ozonsku rupu rupu ispitivanjem prosečnih godišnjih promena ozona, razlika u godišnjoj klimatologiji ozona i promena u temperaturi u poslednjih nekoliko decenija.

Ozonski omotač je prirodni sloj gasa u gornjoj atmosferi koji štiti ljude i druga živa bića od štetnog ultraljubičastog zračenja sunca.

Iako je ozon prisutan u malim koncentracijama u atmosferi, (oko 90 odsto postoji u stratosferi, sloju 10 do 50 kilometara iznad površine Zemlje), ozonski omotač filtrira većinu štetnog UV zračenja i stoga je ključan za život na Zemlji.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti