Građani su za državu aktivni učesnici u energetskoj tranziciji, rekao je Rade Mrdak, savetnik ministarke rudarstva i energetike za obnovljive izvore energije. Štaviše, kako je istakao, kupci-proizvođači električne energije su jedan od stubova energetske tranzicije s obzirom na to da prolaze kroz dinamičan razvoj.
„Od početka primene ovog modela, za tri godine na mreži imamo gotovo 100 MW instalisanog kapaciteta iz solarnih elektrana koje su postavili građani i privreda, kao i između 400 i 500 MW zahteva za priključenje. S druge strane, energetske zajednice su novi koncept koji zahteva dodatno upoznavanje i strpljenje kako bi zaživeo u široj primeni”, rekao je Mrdak.
Kada je reč o prošlogodišnjim izmenama Zakona o energetici, savetnik ministra kaže da se efekti naziru imajući u vidu usklađivanje sa zakonodavnim okvirom u EU.
Kako je objasnio, od primene izmena prošlo je svega nekoliko meseci i potrebno je vreme za institucionalno i tržišno prilagođavanje.
Pročitajte još:
- Budućnost solarne energije na domaćem tržištu iz ugla kompanije MT-KOMEX
- Prozjumeri sve važniji u energetskom sistemu – EPS za tri godine potpisao 5.000 ugovora
- Rasprave, rešenja i vizije s drugog dana konferencije Dani OIE 2025
„U narednom periodu očekujemo intenziviranje aktivnosti u vezi sa razvojem energetskih zajednica i ugovorima o otkupu električne energije (PPA), koji imaju potencijal da postanu ključni mehanizam finansiranja projekata iz obnovljivih izvora, posebno u uslovima rastuće tražnje za zelenom energijom i ESG zahtevima”, rekao je Mrdak.
Dodao je da ne postoje pravne prepreke za sklapanje bilateralnih PPA ugovora između proizvođača i potrošača, te da se puni efekti zakonskih izmena mogu očekivati u srednjem roku.
On je istakao da su skladišta energije, poput baterija i reverzibilnih hidroelektrana, ključna za razvoj energetske infrastrukture Srbije.
„Poslednje izmene Zakona o energetici otvaraju prostor za razvoj baterijskih kapaciteta jer doprinose povećanju fleksibilnosti elektroenergetskog sistema i stabilnosti cena. Trenutno je oko 700 MW baterijskih kapaciteta u postupku priključenja, koje investitori planiraju da integrišu u sistem. RHE Bistrica i potencijalno Đerdap 3 biće presudne za integraciju novih kapaciteta zelene energije”, rekao je on.
Energetski portal