Kako do sredstava za projekte cirkularne ekonomije

Foto: EU za Zelenu Agendu u Srbiji

Cirklarna ekonomija predstavlja imperativ zelene tranzicije i jedan od osnovnih preduslova održivog razvoja. Tretiranje otpada kao sirovine ne samo što štiti životnu sredinu i prirodne resurse kojih ima u ograničenim količinama, već nam nudi mogućnost da ostvarimo značajne finansijske uštede, primenimo nove tehnologije i otvorimo nova radna mesta.

Kako bi lokalne samouprave, javna komunalna preduzeća i preduzeća iz privatnog sektora dobila šansu da realizuju svoje projekte cirkularne ekonomije i time unaprede poslovanje i kvalitet života, UNDP je objavio Javni poziv u formi izazova za inovativne predloge projekata u oblasti cirkularne ekonomije.

Javni poziv objavljen je u okviru projekta „EU za Zelenu Agendu u Srbiji“ koji sprovodi UNDP u saradnji sa ambasadom Švedske i EIB-om, a uz finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine.

Na prvom info danu, koji je održan u cilju upoznavanja zainteresovanih strana sa detaljima javnog poziva, govorila je Ana Seke iz UNDP-a.

Ona je napomenula da će se prijave za javni poziv obavljati isključivo onlajn i traju do 29. aprila u 17 časova. Krajem godine biće izabrano pet projekata koji treba da se realizuju do kraja 2023. godine i još 10 projekata u junu 2023. godine.

„Ovo je samo jedan od javnih poziva koji će uslediti u naredna dva meseca, a nekoliko javnih poziva biće upućeno lokalnim samoupravama za projekte pošumljavanja, podizanje kvaliteta vazduha i slične projekte“, rekla je Seke.

Ona je pojasnila da se projekat može odnositi na sve faze ciklusa cirkularne ekonomije ili na samo jednu, ali da je važno da doprinosi efikasnoj upotrebi otpada.

Aleksandra Vučinić, rukovodilac grupe za cirkularnu ekonomiju pri Ministarstvu zaštite životne sredine, istakla je da je uspešnan prelazak na cirkularnu ekonomiju neophodo angažovanje svih činilaca društva – od državnih institucija, javnih i privanih preduzeća do organizacija civilnog drištva i pojedinaca.

„Zato je u Ministarstvu zaštite životne sredine formirana radna grupa za cikularnu ekonomiju koju čine predstavnici svih relevantnih institucija, a čiji je zadatak da definišu strateški okvir za cirkularnu ekonomiuju“, rekla je Vučinić.

Foto-ilustracija: Unsplash (Zibik)

Prema njenim rečima, građevinski otpad i otpad od hrane predstavljaju veliki problem u Srbiji, te će radna grupa biti usmerena na pronalazak rešenja kako da se ove vrste otpada recikliraju.

„Otpad od rušenja i građenja je prepoznat kao veliki problem u Srbiji, a čak 80 odsto građevinskog otpada može da se vrati nazad u proizvodnju. Upravljanje otpadom od hrane ima veliki potencijal za cirkularnu ekonomiju tako da ćemo sprovesti jedan pilot projekat sa restoranima i hotelima gde ćemo primeniti najbolji način da se otpad od hrane ponovo iskoristi, a takođe ćemo sprovoditi i praćenje hrane od proizvođača do potrošača“, kazala je Vučinić.

Ona je dodala da jedini u regionu posedujemo Mapu puta za cirkularnu ekonomiju, a ovaj dokument preveden je i na engleski jezik.

Više informacija o pozivu možete pogledati na podstranici projekta: EU za Zelenu agendu u Srbiji (euzatebe.rs), na kojoj se nalaze Smernice i pristup onlajn formularu

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti