IntenCity – “pametna zgrada” Schneider Electric-a

Foto: Schneider Electric

IntenCity je nova vodeća zgrada Kompanije Schneider Electric u Grenoblu, francuskom Naučnom poligonu (Presqu’île). Ova godina je posebna za Grenobl jer je upravo ovaj grad proglašen za Evropsku zelenu prestonicu 2022. što naglašava njihovu dugoročnu posvećenost održivom razvoju.

Zgrada IntenCity, najnovija zgrada kompanije Schneider Electric vodećeg stručnjaka za održivost i dekarbonizaciju, sa svojih 26.000 m², ilustruje kompanijinu viziju zgrada budućnosti za koje veruju da treba da budu održive, otporne, hiperefikasne i fokusirane na ljude. To je deo velikog projekta reorganizacije objekata Schneider Electric-a u Grenoblu, gde je tokom pet godina uloženo 135 miliona evra da bi se njihova politika radnih mesta primenila na svim lokacijama i predstavila rešenja za upravljanje energijom. Cilj je bio da se 5.000 radnika sa preko 13 različitih lokacija pregrupiše u četiri glavne zgrade (Tehnopole, Alp’Xpôle, Electropole i IntenCity). Kompanija je imala za cilj da smanji ugljenični otisak grupe odabirom ekološki prihvatljivih zgrada, smanjenjem putovanja na lokacijama, jačanjem saradnje timova različitih odeljenja i organizacija javnog i privatnog sektora u oblasti Grenobla kao što su R&D (Istraživanje i razvoj), univerziteti i laboratorije.

Razgovarali smo sa gospodinom Paskalom Bonfoa, zaduženim za posete klijenata u Grenoblu za Schneider Electric, koji je objasnio da su ključne karakteristike nove generacije zgrada energetska efikasnost i sposobnost da se njihova potrošnja nadoknadi lokalnom proizvodnjom. Za razliku od ostalih objekata kompanije u regionu, koji su zapravo renovirane zgrade, IntenCity je izgrađen od nule sa dva cilja, ljudskim ciljem da se smanji broj lokacija i maksimalno poveća razmena između zaposlenih, a takođe i da bude demonstrator građevinskih rešenja kompanije Schneider Electric.

IntenCity ima sopstveni informacioni model zgrade (BIM), koji je tačan odraz konstrukcije i energetskog modela sposobnog da reprodukuje „energetsko ponašanje“ prave zgrade. Schneider Electric je prva grupa na svetu koja koristi model 3D vizuelizacije za praćenje gradnje u realnom vremenu. Napravili su animaciju sa 3D naočarima za zaposlene dve godine pre završetka IntenCity-ja, kako bi podstakli upravljanje promenama i omogućili ljudima da posete svoje buduće radno mesto i bolje razumeju okruženje.

Efikasna zgrada

Opremljena EcoStruxure™ Building rešenjima, IntenCity troši samo 37 kilovat časova po kvadratnom metru godišnje, što predstavlja svega 10 odsto prosečne potrošnje zgrada u Evropi koje troše 348 kilovat časova po kvadratnom metru godišnje.

IntenCity je od samog početka ulagao napore da dobije LEED Platinum sertifikat. To je najviši nivo sertifikata Liderstva u energetici i dizajnu životne sredine. Zgrada ima za cilj rezultat od 103 poena (od maksimalnih 110) što bi je činilo energetski najefikasnijom na svetu. Gospodin Bonfoa je pomenuo da postoje tehnička pitanja koja tek treba da se reše, navodeći primer problem kvaliteta podzemne vode, što rezultira povremenim kvarom filtera koji se koriste u geotermalnom pogonu.

Foto: Schneider Electric

Takođe, efikasnost zgrade je prikazana kroz upravljanje objektom u realnom vremenu, zahvaljujući alatima za praćenje koji prikupljaju informacije (temperatura, osvetljenje, nivoi CO2, popunjenost prostora itd.). Zgrada beleži preko 60 hiljada podataka svakih deset minuta, a senzori automatski smanjuju energiju u praznim prostorima.

Gospodin Bonfoa je rekao da je „automatizacija u IntenCity-u neprekidan balans između efikasnosti iz softverskog sistema i komfora zaposlenih“.

Fleksibilna zgrada

IntenCity generiše preko 920 megavat časova energije godišnje (dovoljno za napajanje 200 domova) koristeći 4.000 kvadratnih metara fotonaponskih panela postavljenih na krovu, dve vertikalne vetroturbine, geotermalnu energiju iz podzemnih voda i 300 kilovata koje se skladište, čineći zgradu energetski nezavisnom.

Doprinos pametnog distrikta

Kroz jedinstveno mikrogridno partnerstvo, energija se deli i sa susednim zgradama i gradom Grenoblom. Kao zgrada spremna za pametnu mrežu, IntenCity može odlučiti da se isključi sa mreže u slučaju velike potražnje za električnom energijom ili visoke tarife, skladištenjem proizvedene obnovljive energije i odlaganjem potrošnje u korist susednih zgrada.

Radeći na svom cilju da isporučuje nula CO2 do 2030. godine, Schneider Electric potvrđuje svoju posvećenost smanjenju GHG emisije u skladu sa planom Grenobla Klima Vazduh Energija.

U kompaniji Schneider Electric veruju da performanse zgrada značajno utiču na produktivnost zaposlenih, uspeh poslovanja i zdravlje planete.

„U našem EcoStruxure rešenju za izgradnju, u ovoj zgradi smo implementirali rešenje partnerske kompanije „Saint-Gobain“ koja proizvodi staklo osetljivo na električnu energiju. Električnom energijom možete osenčiti prozore tako da omogućava optimizaciju energije senčenjem prozora leti kako bismo smanjili dolaznu energiju i činili ih transparentnim zimi kako bismo maksimalno povećali dolaznu energiju. Ovo je evolutivno rešenje našeg partnera. Inicijalna ponuda Saint-Gobain-a je bila samo vizuelnog karaktera, međutim zahvaljujući ovom rešenju za izgradnju EcoStruxure možemo da koristimo iste komponente za optimizaciju energije. Ponuda globalnog rešenja je zaista važnost kompanije Schneider Electric, a za našeg partnera je, naravno, dobit jer Saint-Gobain sada potencijalno nudi nova rešenja ne samo za vizuelni komfor već i energetsku efikasnost.“

Katarina Potulić

Tekst je nastao u okviru projekta „Puls Evrope – Medijske posete EU“ koji finansira Evropska unija, a sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti