EBRD će se uskladiti sa Pariskim sporazumom do kraja 2022. godine

Foto-iluatracija: Pixabay

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) će do kraja 2022. godine sve svoje aktivnosti uskladiti sa ciljevima Pariskog sporazuma, a sve to kako bi se ubrzala dekarbonizacija i kako bi do sredine veka dostigli neto nultu emisiju.

Ova banka se još 2020. godine obavezala da će povećati udeo zelenih investicija koje ne samo da se poklapaju sa zelenom tranzicijom, već je aktivno i promovišu. Odluku da svoje poslovanje usklade sa jasnim ciljevima Pariskog sporazuma na godišnjem sastanku je doneo Odbor guvernera EBRD-a.

“Držati porast globalne prosečne temperature na znatno ispod 2 ° C globalni je imperativ, jer moramo da zaštitimo našu planetu, ali i da se zaštitimo od rizika koji su povezani sa klimom. Iskreno pozdravljam napore svih naših akcionara da ubrzaju ispunjenje ciljeva zajedničke agende“, rekla je Odile Renaud-Basso, predsednica EBRD-a.

Planirane promene će pokrenuti sve buduće strategije, operacije i angažovanje klijenata. Prilikom pregledanja projekata, kako bi se osiguralo da budu u skladu sa dugoročnim napretkom ka nisko ugljeničnom razvoju, biće korišćena metodologija koja je razvijena sa drugim razvojnim bankama. Banka će podržavati izgradnje kapaciteta za zelenu energiju i radi će na podsticanju pravedne tranzicije.

Foto-ilustracija: Pixabay

Evropska banka za obnovu i razvoj osnovana je pre 30 godina i to kako bi pomogla zemljama da se prilagode uslovima prelaska na tržišnu ekonomiju. Trenutno posluju u mnogim zemljama koje se suočavaju sa najtežim izazovima kada je reč o smanjenju emisije ugljenika ili su osetljive na klimatske promene.

Regioni u kojima posluje EBRD dobro su pozicionirani da imaju koristi od brzo rastućeg prelaska na obnovljive izvore, čime se smanjuje njihovo oslanjanje na fosilna goriva. Zato će povećati finansiranje obnovljivih izvora energije i povezivanje u energetski sistem.

Proces prestanka korišćenja fosilnih goriva u ekonomiji u roku od tri decenije zahteva intenzivna planiranje i uključuje obezbeđivanje socijalnih uslova za održivu i pravednu tranziciju.

„Tranzicija sa niskim emisijama ugljenika zahteva da se svetska ekonomija za manje od 30 godina prebaci sa više od 80 procenata oslanjanja na fosilna goriva na model nula-nula. Ovo je veliki izazov”, rekao je Jurgen Rigterink, potpredsednik EBRD-a.

Hari Bojd-Karpenter, direktor i šef energetike Grupe za održivu infrastrukturu (EMEA) u EBRD-u kaže da je jasna posvećenost ciljevima Pariskog sporazuma, bilo da je reč o zemlji ili kompaniji, stvara povoljno okruženje za oslobađanje inovacija i investicija, stvarajući visokokvalitetna radna mesta.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti