Desetogodišnja studija utvrdila prisustvo misterioznog ekosistema duboko u Zemlji

Zemlja je izobilje života, ali novi projekat ukazuje na prisustvo života tamo gde biste ga najmanje očekivali!

Senzacionalna otkrića desetogodišnjeg istraživanja opisuju do sada jedan od najvećih ekosistema koji se prostire na površini od nekoliko kilometara unutar naše planete, a koji su naučnici nazvali „duboka biosfera”. Studija otkriva i tzv. bizarna stvorenja koja mogu preživeti na rekordnim dubinama, pritiscima i temperaturama, pa čak i „zombi” bakterije koje mogu opstati milionima godina.

Projekat poznat pod nazivom Deep Carbon Observatory rezultat je višegodišnje međunarodne saradnje naučnika. Podaci su prikupljeni sa stotine lokacija širom sveta, uzorkovanjem zemljišta iz rudnika i bušotina dubokih od 2,5 km do 5,5 km. Koristeći ove podatke, istraživači su matematičkim putem modelirali ove ekosisteme u dubini Zemlje i utvrdili prisustvo života. Prema tim proračunima, podrazumeva oko 15 do 23 milijardi tona biomase ugljenika. Sama duboka biosfera verovatno zauzima 2,3 milijardi kubnih kilometara što je dvostruko veća ukupna zapremina od  zapremine svih okeana.

Dva tipa mikroorganizma, arheja (crveno) i bakterija (zeleno), rade sinergitički kako bi neutralisali metan iz odvoda morske vode               Foto: Deep Carbon Observatory

 

„Pre 10 godina, nismo imali pojma da stene pod našim nogama mogu biti toliko naseljene“, kaže Isabel Danijel sa Univerziteta u Lionu u Francuskoj. „Eksperimentalna istraživanja su nam ukazala da mikroorganizmi verovatno mogu preživljavati na velikim dubinama, ali mi do sada nismo imali nikakvih dokaza za to. Danas, ta pretpostavka je postala činjenica.“

Dakle, kakva stvorenja tamo žive? Iz istraživačkog tima stiže odgovor o tome da postoje sva tri domena života sa genetičkom raznovrsnošću kao i na površini naše planete, pri čemu dva od tri domena, bakterije i arheje, imaju nadmoć od čak 70 odsto. Poznato je to da ekosistemi opstaju u ekstremnim uslovima na dubini od čak 5 km pa čak i na 10,5 km ispod površine okeana. Bakterije koje preživljavaju na ovoj dubini održavaju svoj životni ciklus, uz minimalan rast i deobu, u gotovo svim geološkim razdobljima koristeći izuzetno malu količinu energije za opstanak.

Naučnici navode da je ovo tek početak spoznaje i da je većina vrsta i dalje nepoznata i misteriozna, kao i njihova uloga na prirodne događaje poput zemljotresa i poplava. Geofizičari i dalje nastavljaju svoja istraživanja u pogledu ugljenikovih opservatorija, a deo rezultata je nedavno objavljen u najviše rangiranim naučnim časopisima Nature GeoscienceGeoscience.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti