Baštenske zajednice mogu da poboljšaju kvalitet života u Beogradu

Foto-ilustracija: Unsplash (Gigi)

Usled različitih faktora zagađenja, nadolazeće klimatske krize i nekontrolisane urbanizacije koji ugrožavaju zelenu infrastrukturu i javni prostor Beograda, kvalitet života u gradu sve više opada i nameće se potreba za novim rešenjima. Porast površina građevinskog zemljišta, a smanjivanje i zaspostavljanje zelenih, predstavlja dugoročnu pretnju po zdravlje dece i građana. Sa željom da izvrši uticaj na javne politike u oblasti urbanizma, kroz strategije i planove koji se bave razvojem grada Beograda, organizacija Ekonaut najavila je niz aktivnosti u okviru projekta “Inicijative za gradske baštenske zajednice”.

Gradske baštenske zajednice su otvorene površine na kojima se pojedinci ili grupe bave uzgojem biljaka po sopstvenom izboru. Postoje u većini evropskih gradova i imaju brojne društveno korisne namene poput fizičke i socijalne rehabilitacije, mogućnosti za rad i zapošljavanje ekonomski ugroženijih slojeva stanovništva, animacije građana u trećem dobu i omogućavanja svim generacijama da se bave zdravim hobijima u oblasti hortikulture, vrtlarstvo i povrtarstvo. 

“Verujemo da bi kreiranje povoljnog okvira za formiranje gradskih baštenskih zajednica doprinelo borbi protiv klimatskih promena, zaštiti životne sredine kao i razvoju i jačanju socijalnih struktura u lokalnim zajednicama. Primena dobrih evropskih modela sistema gradskih baštenskih zajednica bi unapredila kvalitet života u Beogradu, kao i proces prilagođavanja na klimatske promene. Ovaj projekat teži da doprinese funkcionalnoj upotrebi nenamenskih javnih i privatnih površina istovremeno smanjujući faktore zagađenja i negativne klimatske uticaje, da podspeši razvoj lokalne zelene ekonomije i osnaži potencijale građana i relevantnih struka kao nosioca promena u svojoj zajednici”, izjavila je Sabina Kerić ispred organizacije Ekonaut.

Prva aktivnost u okviru projekta je poziv građanima i građankama da pomognu u mapiranju lokacija na teritoriji grada Beograda koje se već koriste ili imaju potencijal da postanu zajednička bašta komšiluka ili druge lokalne zajednice. Ako ste u bilo kom delu grada, ili nadomak grada, primetili parcelu za koju pretpostavljate da je u javnom vlasništvu, a koja bi mogla da bude uređena kao zajednički vrt za sve generacije, možete obavestiti Ekonaut popunjavanjem upitnika

U narednih godinu dana, Ekonaut planira niz edukativnih aktivnosti vezanih za uzgajanje ukrasnih biljaka i hrane u gradskim uslovima, kao i za načine formiranja i organizovanja baštenskih zajednica kako bi se lokalne zajednice i pojedinci osnažili da utiču na uređenje zelenih površina u svom okruženju.

Posebnu pažnju projekat daje uključivanju formalnih i neformalnih građanskih inicijativa koje su se već okupile oko rešavanja lokalnih problema vezanih za uređenje i korišćenje javnih površina u lokalnim zajednicama.

Projekat “Inicijativa za baštenske zajednice” se sprovodi u okviru projekta Beogradske otvorene škole „Zeleni inkubator“, uz finansijsku podršku Evropske unije i Fondacije Fridrih Ebert.

Izvor: Ekonaut

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti