Newsletter Subscribe
Enter your email address below and subscribe to our newsletter
Enter your email address below and subscribe to our newsletter



Mnoštvo građana okupilo se ove nedelje na Terazijama kako bi po četvrti put pozvali vlasti i institucije da ozbiljno pristupe rešavanju jednog od najvećih problema u Srbiji – prekomerno zagađenog vazduha.
„Protest za bezopasan vazduh #4“ organizovala je neformalna grupa građana „Eko Straža“ koja je Vladi Republike Srbije ovoga puta uputila samo jedan zahtev – da izmeni i implementira već postojeći Zakon o kvalitetu vazduha.
Umesto da nadležni informišu javnost jedino preko sajat SEPA, „Eko Straža“ zahteva da zakonodavac formuliše tačan način na koji će javnost biti obaveštena i to putem lokalne i nacionalne televizije.
„Tražimo da ovaj zakon bude primenjen na sledeći način: 1. da se na lokalnim televizijama lokalnih samouprava u trenutku povišenih vrednosti i u kategorijama zagađen i jako zagađen vazduh, pojavi indeks kvaliteta sa vrednostima i određenom bojom u uglu ekrana, kao i da se u okviru lokalne vremenske prognoze u vestima i dnevniku pročita stanje o trenutnom stanju kvaliteta vazduha, 2. da se na nacionalnoj televiziji RTS1 u uglu ekrana pojavi indeks kvaliteta vazduha u odgovarajućoj boji za gradove koji imaju satne vrednosti u kategorijama zagađen i jako zagađen, sa nazivom grada, a ukoliko gradova ima više, da se indeksi smenjuju na nekoliko sekundi, 3. da se u dnevniku i na vestima RTS1, uz vremensku prognozu, pročita trenutno stanje kvaliteta vazduha u Republici Srbiji“, stoji u saopštenju „Eko Straže“.
Bojan Simišić iz „Eko Straže“ pozvao je čitavo društvo da se uključi u borbu za bezopasan vazduh jer je najopasnije, kako kaže, da se pomirimo sa ovim stanjem i sedimo u četiri zida sa svojim prečišćivačima vazduha.
On je upozorio da aerozagađenje odnese više života nego ozloglašeni COVID-19, ali da javnost sa time nije dovoljno upoznata te da je neophodno detaljno i blagovremeno izveštavanje o kvalitetu vazduha.
Inicijativa Kreni-Promeni pridružila se zahtevima koje je uputila „Eko Straža“ i pozvala građane da potpišu PETICIJU kako bi se na javnom servisu RTS u okviru informativnog programa (dnevnika i vesti) svaki put podelilo obaveštenje kada je nivo zagađenosti u crvenoj i ljubičastoj zoni.
„Preko 15.000 ljudi godišnje umre od posledica zagađenja vazduha. To su naše komšije, prijatelji, poznanici..to možemo biti mi. Ako ćutimo o tom problemu, nikada nećemo početi da na njemu radimo. I zato je važno da napravimo prvi korak – da počnemo javno da govorimo o prekomernim zagađenjima koja naše gradove stavljaju na vodeće pozicije širom sveta. Ko drugi da o tome govori, ako ne RTS kao javni servis koji svi mi plaćamo“, poručuju iz Kreni-Promeni.
Okupljenima su se za govornicom obratili i gosti iz drugih gradova Srbije – neki od njih sa ozbiljnim zdravstvenim problemima čiji je uzrok prekomerno zagađen vazduh.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije iz 2016. godine, u Srbiji je umrlo 11.500 ljudi od posledica udisanja zagađenog vazduha. Najugroženiji su stari, deca mlađa od pet godina, hronični bolesnici i oni koji su zbog posla izloženi opasnim isparenjima. Srbija je najviše pogođena zagađenjem iz termoelektrana na ugalj, a ostali izvori zagađenja su industrija, sagorevanje otpada, poljoprivreda i saobraćaj, procenjuje Evropska agencija za životnu sredinu.
Milena Maglovski