WWF TRAŽI KREATIVNE PROJEKTNE IDEJE IZ CIVILNOG SEKTORA

Foto-ulustracija: Pixabay

Na našem putu pristupanja Evropskoj uniji, među najvažnijim koracima nalaze se naši odgovori i rešenja za probleme zaštite životne sredine i klimatskih promena i to na polju zakonodavnih okvira i strateških planova. Dobro se krenulo, pripremljen je solidan strateški i pravni okvir za životnu sredinu i klimatske promene, ali je implementacija spora.

Brojni su i ekološki problemi: voda i vazduh su zagađeni, otpadom se neadekvatno upravlja, prirodni resursi se iscrpljuju, a zaštita životne sredine je na poslednjem mestu. Iako ima dosta lokalnih pokreta, udruženja civilnog društva i aktivista koji pokušavaju da doprinesu promenama i primene usvojene politike u oblasti očuvanja životne sredine, veoma mali broj ovih organizacija je dovoljno razvijen da može uticati na kreiranje politika. Tek nekoliko organizacija ima potencijal za efektivno angažovanje i uticaj na donošenje odluka, dok većina zasniva svoj rad na aktivizmu i ima skromne kapacitete kad je reč o širem delovanju i uplivu u javne procese.

Do delotvornog i trajnog rešavanja problema može se doći samo kroz dobro struktuirane procese, gde jake i kredibilne organizacije civilnog društva učestvuju kao ravnopravni partneri vladinim institucijama. Među njima se svakako nalazi Svetska organizacija za zaštitu životne sredine WWF Adria Srbija koja je započela realizaciju projekta „Akcije Srbije za bezbednu životnu sredinu, prirodu i klimu – Bezbedna priroda i klima„. Projekat je podržala Evropska komisija kroz Program podrške civilnom društvu i on predstavlja direktan odgovor na zajedničke izazove Srbije za globalne napore za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama.

U fokusu:

Ciljevi i uslovi aktuelnog projekta

Foto-ilustracija: Pixabay (Couleur)

Program strateškog granta je projekat WWF-a čiji je cilj formiranje mreže organizacija civilnog društva u Srbiji koje će sprovoditi održive ideje iz oblasti zaštite životne sredine i klime. Glavni cilj projekta je da se povećaju uticaj i kapaciteti organizacija civilnog društva u bavljenju reformskim i integracionim procesima u EU, u oblastima zaštite životne sredine i klimatskih promena.

Organizacije civilnog društva mogu se prijaviti ukoliko imaju projektne predloge koji doprinose sledećim ciljevima:

  • „Poboljšanje kapaciteta predstavnika organizacija civilnog društva za praćenje lokalnih i nacionalnih politika i propisa u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena
  • Istraživanje i analiza nedostataka u upravljanju politikama i regulatornim okvirima koji se odnose na zaštitu životne sredine i ublažavanje klimatskih promena
  • Zalaganje za ispravne i efikasne lokalne i nacionalne politike zaštite životne sredine i klimatskih promena
  • Promovisanje dijaloga i aktivnog angažovanja građana kao preduslov za postavljanje efikasnih reformi i politika iz oblasti životne sredine za pristupanje EU
  • Podizanje svesti o važnosti uspostavljanja ispravnih i efikasnih politika zaštite životne sredine i klimatskih promena koje omogućavaju razvoj održivog ekosistema u Republici Srbiji

Projekat traje do 2025. godine i svake godine će biti raspisan novi konkurs. Svi koji ispune uslove mogu da se prijave za grant u maksimalnom iznosu od 18.000 evra. Program je osmišljen tako da jedna organizacija može da konkuriše naredne godine sa nastavkom istog projekta ili pak sa različitim projektom, ali tako da ukupan iznos granta u ove tri godine ne pređe 40.000 evra.

Šta nude Ad hok grantovi

Foto-ilustracija: Pixabay

Još jedan vid podrške organizacijama civilnog društva ogleda se u raspodeli strateških Ad hok grantova koji bi trebalo da omoguće saradnju sa više od 50 organizacija civilnog društva širom Srbije. Sredstva u visini od 1.200 evra biće dodeljivana za jednokratne aktivnosti, a iz organizacije WWF Adria poručuju da im je glavni cilj osnaživanje kapaciteta organizacija civilnog društva kroz prilagođenu edukaciju i obuke na polju zaštite životne sredine, razvoj eko-sistema koji omogućava uspostavljanje efikasnih politika zaštite životne sredine i njihovog sprovođenja, na lokalnom i nacionalnom nivou.

Marina Papović, programski saradnik WWF Adria Srbija, objašnjava šta zapravo predstavljaju Ad hok grantovi. 

„To je specifičan vid podrške za projektne aktivnosti koje je neophodno realizovati u datom trenutku, a tiču se pitanja zaštite životne sredine i klimatskih promena. Oni predstavljaju kratkoročnu podršku za koju će organizacije civilnog društva moći da se prijavljuju tokom cele sledeće godine. Poziv će biti otvoren od januara 2023. godine, a sve informacije o pozivu kao i o uslovima za učešće biće istaknuti na veb sajtu WWF Adria Srbija.”

Pored finansijske podrške, organizacije civilnog društva koje se budu prijavljivale za konkurs imaće mogućnost da učestvuju i u organizovanim i prilagođenim obukama čiji je cilj da osnaže programske, operativne i upravljačke sposobnosti ovih organizacija.

„Upitnik o proceni potreba organizacija, koji je ujedno i sastavni deo dokumentacije prvog poziva za strateške grantove, služi da se utvrde i procene nedostaci organizacija i definiše sadržaj obuka koje će krenuti sa realizacijom od novembra 2022. godine. Za prilagođene obuke će moći da se prijave i organizacije koje nisu učestvovale u pozivu, a sve informacije o tome će biti dostupne na našem veb sajtu”, ističe Papović.

Foto-ilustracija: Pixabay

Kako bi pojasnili uslove i pravila konkurisanja za prvi grant, organizovana je Info-sesija na kojoj je učestvovalo više od 90 predstavnika različitih organizacija. Marina Papović ističe da je to jasan indikator velike zainteresovanosti za ovaj poziv.

„Kada govorimo o tematici samog konkursa kao i ciljevima, oni su postavljeni veoma široko i mogu doticati sve aspekte zaštite životne sredine i ublažavanja i prilagođavanja klimatskim promenama. Namera nam je bila da tokom prvog strateškog granta ’opipamo puls’ organizacija i vidimo koji su to problemi koji ih najviše tište iz navedene oblasti, koji su generalni nedostaci na lokalnom i nacionalnom nivou iz aspekta organizacija civilnog društva i u kom smeru treba usmeriti grantovsku podršku u narednim godinama. S tim u vezi, očekujemo raznovrsne i kreativne projektne ideje i predloge”, kaže Marina dodajući da su pitanja zaštite životne sredine i klimatskih promena, u poslednje vreme, u fokusu šire javnosti usled problema sa nedostatkom resursa, sve većim zagađenjem i urušavanjem biodiverziteta.

„Možemo reći da su sve oblasti navedene u pozivu podjednako važne i da je potreban sistemski i sinhronizovan pristup u rešavanju ekoloških problema na lokalnom i nacionalnom nivou”, dodaje ona.

Organizacije koje budu izabrane za finansiranje u okviru prvog strateškog granta mogu da očekuju finansijska sredstva početkom 2023. godine, kada bude završen dvostruki proces selekcije i evaluacija prijava.

Sve informacije o Strateškim grantovima, kao i o Ad hok grantovima, biće dostupne na veb sajtu WWF Adria Srbija, a i na društvenim mrežama (Facebook i Instagram).

Priredila: Milica Radičević

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala UPRAVLJANJE OTPADOM.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti