Vodeći sastanak u Jugoistočnoj Evropi o gasu, LNG-u i nisko-ugljeničnim rešenjima uspešno je održan u Opatiji

Foto: Centar za plin Hrvatske

38. Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin s izložbom gasne opreme i tehnologije uspešno je održan u Kongresnom centru Grand Hotela Adriatic u Opatiji od 10. do 12. maja 2023. u organizaciji Centra za plin Hrvatske d. o. o. i Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP), članice Međunarodne plinske unije (IGU).

Na skupu je prisustvovalo 500 učesnika iz 21 evropske države, Kine i Kraljevine Saudijske Arabije. Izuzetno posećeni skup okupio je brojne stručnjake za gas i energetiku, menadžere evropskih energetskih kompanija, naučnike sa evropskih univerziteta, predstavnike transportera, dobavljača, proizvođača i distributera gasa, kao i velikih industrijskih potrošača gasa, kao i proizvođača i zastupnika gasne opreme iz zemlje i inostranstva. Održano je jedno predavanje po pozivu, 18 okruglih stolova i pet zanimljivih interaktivnih panel-diskusija, prezentovano je 30 naučnih i stručnih radova. Predstavljeno je 188 različitih gasnih i energetskih kompanija, a 30 izlagača (od kojih 14 iz inostranstva) predstavilo je svoju ponudu u izložbenom prostoru ispred kongresne dvorane.

Pročitajte još:

Foto: Centar za plin Hrvatske

Skup je održan pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH i Hrvatske gospodarske komore. Skup su podržali glavni partner: Siemens Energy d. o. o, sponzori: INA–Industrija nafte d. d, LNG Hrvatska d. o. o, Plinacro d. o. o, Prvo plinarsko društvo d. o. o, Monter-strojarske montaže d. d, Central European Gas Hub (CEGH), HEP d. d, Chart Ferox a. s, Tallon Commodities Limited, Monting d. o. o, Gaztransport & Technigaz (GTT), i Međimurje-plin d. o. o. te suorganizatori Podzemno skladište plina d. o. o. i Termoplin d. d. Varaždin.

Foto: Centar za plin Hrvatske

U uvodnom delu skupa predsednik HSUP-a doc. dr. sc. Dalibor Pudić osvrnuo se na proteklu gasnu godinu. Odlukom Vlade Republike Hrvatske, ograničenje cena gasa pomoglo je građanima i privredi da prevaziđu enormni porast cena na evropskom tržištu gasa. Zbog tople zime skladišta gasa ostala su dobro popunjena, a cena gasa je trenutno stabilizovana na nivou od oko 40 EUR/MWh. Naglasio je da svetska (kao i hrvatska) potrošnja ukupne energije po stanovniku raste, a gasa i električne energije još više. Obnovljivi izvori su do 2019. pokrili oko 10 odsto potražnje za novom energijom, a ugalj je i dalje visoko zastupljen. Zbog takve situacije gas ima bitnu ulogu u smanjenju emisija kao zamena uglju i dobra je kombinacija sa obnovljivim izvorima. Svetske emisije gasova staklene bašte u periodu od 2010. do 2019, usprkos dosta velikom smanjenju u EU-u, povećane su za oko 10 odsto, a nastaviće da raste i dalje zbog povećanih emisija u Indiji i drugim zemljama u razvoju. Izrazio je zabrinutost zbog prisutnosti sve većeg energetskog siromaštva i kolika će biti cena energije za građane Evrope u narednim godinama.

Sledeći 39. Međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin održaće se od 8. do 10. maja 2024. godine u Opatiji.

Izvor: Centar za plin Hrvatske

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti