U Čileu je toku do sada najveća svetska konferencija o finansiranju prirode, gde su se predstavnici više od 130 zemalja okupili kako bi podržali globalne ciljeve zaštite biodiverziteta i istražili inovativne finansijske mehanizme.
Jedna od ključnih tema bile su subvencije štetne po životnu sredinu. Uklanjanjem štetnih podsticaja i usmeravanjem sredstava ka održivim praksama, zemlje postižu dvostruke koristi – štede novac i štite prirodu.
Privatni sektor dobija sve veću ulogu kroz zelene obveznice, finansijske mehanizme sa deljenjem koristi i doprinosima za genetske resurse koji pokreću brojne industrije. Prema UNDP-ovoj „Prirodnoj Povelji”, prelazak na ekonomije usmerene na očuvanje prirode mogao bi generisati i do 10 triliona dolara novih poslovnih prilika.
Na konferenciji je istaknuto da je ugroženost biodiverziteta alarmantna, gotovo milion biljnih i životinjskih vrsta je pred izumiranjem, mnoge već u narednim decenijama, pretežno zbog ljudskih aktivnosti poput prekomerne eksploatacije resursa, zagađenja, klimatskih promena i gubitka staništa.
„Danas je glavni izazov učiniti biodiverzitet vidljivim i prepoznati njegovu ključnu ulogu u ekonomskom razvoju, društvenoj organizaciji i identitetu naših zemalja”, rekla je Maisa Rohas, čileanska ministarka životne sredine.
Pročitajte još:
- Obnova prirode: 150 sadnica hrasta lužnjaka na Staroj planini
- Zdravlje ljudi direktno je zavisno od zdravlja prirode
- Francuska nedavno otkrila najveće prirodno nalazište vodonika na svetu – Na pomolu i nova nacionaolna strategija
Mišel Mušet, zamenica generalnog sekretara UN-a i regionalna direktorka UNDP-a za Latinsku Ameriku i Karibe poručila je da je očuvanje prirode temelj koji održava ekonomije, društva i obećava dostojanstvenu budućnost.
Tokom trodnevne konferencije (6–8. maj) predstavljena su 92 nova nacionalna plana finansiranja biodiverziteta, što je snažan signal podrške Kunming-Montreal globalnom okviru za biodiverzitet (Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework), koji je usvojen nakon UN konferencije o biodiverzitetu (COP16) početkom godine.
Šesto izdanje Globalne konferencije o finansiranju biodiverziteta organizovao je UN Program za razvoj (UNDP) kroz svoju Inicijativu za finansiranje biodiverziteta (BIOFIN).
Konferencija se odvijala uoči važnih globalnih dešavanja 2025. godine, poput Četvrte međunarodne konferencije o finansiranju razvoja u Španiji i COP30 u Brazilu.
Energetski portal