Uz podršku Nemačke do energetske tranzicije

Foto: GIZ-Vojislav Gelevski

Energetska tranzicija i razvoj energetskog sektora Srbije teme su o kojima se razgovaralo na konferenciji “Dijalog o zelenoj energetskoj tranziciji” na kojoj su učestvovali predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike i delegacija Nemačke. 

Ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad, rekla je da se svi nalazimo pred velikom izazovom i da nam je trenutno neophodno da ulažemo u energetsku tranziciju, ali i u energetsku efikasnost. Napomenula je da je neophodno da svi štedimo energiju i da je Nemačka tu da podrži Srbiju u ovom veoma izazovnom periodu.

“Nemačka već značajno podržava Srbiju u energetskoj tranziciji i povećanju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Za projekte u ovoj oblasti u Srbiji prošle godine izdvojili smo preko 200 miliona evra,” rekla je na skupu ambasadorka Konrad.

Na ovoj konferenciji su učestvovali dr Dirk Bušle, zamenik direktora Sekretarijata energetske zajednice, dr Franciska Brantner, parlamentarna državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomiju i klimatsku akciju Nemačke, Manuel Saracin, specijalni izaslanik Vlade Nemačke za Zapadni Balkan, Zorana Mihalović, ministarska rudarstva i energetike, Jovanka Atanacković, Državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike, Ljubinko Savić, savetnik predsednika Privredne komore Srbije i Aleksandar Macura, suosnivač i programski direktor RES fondacije.

Franciska Brantner je istakla da “hoćemo zajedno da radimo”, da je neophodno da razmenjujemo iskustva, kao i da Srbija i Nemačka imaju iste ciljeve kada je reč o energetskoj tranziciji i Zelenoj Agendi.

“Važno je ubrzati razvoj i broj kapaciteta koji koriste obnovljive izvore energije, zbog toga što je to važan faktor za našu privredu i nemačke investicije. Neophodne su zelene tehnologije i čisti obnovljivi izvori energije, jer je to veoma važan faktor za industriju. Investitori posebnu pažnju energiji i da li ona dolazi iz obnovljivih izvora, jer svaka kompanija ima svoj plan dekarbonizacije”, istakla je Brantner.

Foto: GIZ-Vojislav Gelevski

Ministarka Mihajlović kaže da je energetska kriza pokazala koliko je   važno da koristimo energiju sunca i vetra, da govorimo o vodoniku, skladištima energije, jer je to jedini put da budemo energetski stabilni i da ne zavisimo ni od koga u budućnosti, energetska nezavisnost je i energetska bezbednosti.

“Ministarstvo je započelo projekte unapređenja energetske efikasnosti zahvaljujući Zakonu o energetskoj efikasnosti i racionalnom korišćenju energije. Radimo na podzakonskim aktima, ali ni to nije dovoljno, neophodne su nam investicije u OIE. Partnerstvo sa Nemačkom traje 71 godinu, a investicije u energetiku dve decenije. Samo projekti sa KfW bankom vredni su više od 1,4 milijardi evra”, istakla je Mihalović.

Kako je dodala nastavlja se saradnja sa Nemačkom, zajedno se radi na projektima i prave se planovi za budućnost.

“Razgovarali smo o tome kako da ubrzamo napuštanje prljavih, fosilnih izvora i ujedno ubrzamo povećanje obnovljivih izvora energije. Da izađemo iz uglja, a istovremeno imamo veći broj kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Za nas je važno što ćemo zajedno raditi na tome i što imamo podršku i Vlade Nemačke i njihove privrede”, objasnila je ministarka.

Prema njenim rečima radi se na svemu što se tiče zelene ekonomije i energetike, a izazovna vremena sa kojima se suočavamo pokazuju da je danas više nego ikad važno da budemo energetski stabilni i sigurni i koliko su obnovljivi izvori energije značajni za energetsku bezbednost.

Konferencija je organizovana u okviru Srpsko-nemačkog klimatskog partnerstva i Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje, koje sprovode Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i Nemačka razvojna banka KfW.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti