U Grčkoj hitna istraga uticaja traganja za gasom na kitove

Foto ilustracija: Pixabay

Posle nasukavanja kitova u Jonskom moru, kod ostrva Krfa, Ministarstvo životne sredine i energetike Grčke je danas zatražilo hitne i detaljne informacije domaće naftne kompanije „Elinika petrelea“ (ELPE) o poštovanju Akcionog plana za životnu sredinu tokom geofizičkog traganja za zalihama gasa i nafte u tom moru.

Petnaest grčkih i stranih ekoloških organizacija i agencija direktno povezuje seizmička istraživanja podmorja s dezorijentacijom i nasukavanjem tri kljunasta kita (Ziphius cavirostris), preneli su atinski mediji.

Ekolozi u pismu traže da Vlada zahteva da ELPE da odmah obustavi seizmička istraživanja u Jonskom moru pomoću specijalnog istraživačkog broda.

Dva kljunasta kita su se prošle nedelje nasukala na zapadnoj obali Grčke i na Krfu, a treći u ponedeljak takođe na Krfu. Veterinarski pregled i analiza krvi kitova su utvtdili da su zdravi, a aktivistima je uspelo da ih okrenu i vrate u dubinu mora.

Lučka uprava Krfa i dobrovoljci patroliraju da bi našli i spasli i druge kitove ako se nasuču.

Takozvani „Grčki šanac“ koji počinje na Jonskom moru severno od Kefalonije, prolazi pored ostrva Krita i seže do Dodekaneza u Egejskom moru, s dubinom do 5.000 metara, jedno je od najvažnijih skloništa za kitove u Sredozemlju. Tu žive razne zaštićene vrste kitova – grbavi, kljunasti i perajači, delfini, sredozemne foke i morske kornjače.

Izvor: Beta Zelena Srbija

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti